Bilcik
Europoslanec Vladimír Bilčík. PHOTO: © European Union-EP.

Vladimír Bilčík: Prečo by sme mali držať palce Srbsku, aby vstúpilo do EÚ

PREČO BY SME VŠETCI MALI DRŽAŤ PALCE SRBSKU, ABY VSTÚPILO DO EÚ 🇷🇸🇪🇺

Rozširovanie EÚ je veľmi dôležité pre celú úniu aj pre nás na 🇸🇰. Prečo? Keď bude Srbsko a ďalšie okolité štáty EÚ demokratické, bezpečné, prosperujúce a európske, budú sa mať lepšie občania týchto krajín a budeme sa mať lepšie aj my – všetci Európania.

V Srbsku pracujem ako stály spravodajca Európskeho parlamentu. Srbsko o mesiac čakajú parlamentné voľby, ktoré budú medzi prvými v Európe po akútnej fáze pandémie. Pre európsku budúcnosť Srbska bude dôležité, aby boli tieto voľby čo najslobodnejšie a demokratické. Už dnes sa upierajú mnohé oči naprieč EÚ na predvolebnú kampaň v Srbsku a volajú po jej férovosti, zvlášť v mediálnom priestore.

Od minulej jesene pôsobím aj ako jeden z európskych mediátorov medzistraníckeho dialógu v srbskom parlamente. Jeho cieľom je v spolupráci so všetkými aktérmi v krajine zlepšiť podmienky pre politickú súťaž a kampaň.

Pravidelne sa preto stretávam so srbským prezidentom, srbskou premiérkou, predsedníčkou parlamentu zástupcami opozičných politických strán a mimovládnych organizácií. A usilujeme sa presvedčiť všetky politické sily v krajine, aby nebojkotovali demokratické inštitúcie, ale sa ich snažili posilniť a zúčastnili sa volieb 🗳– to je jediná demokratická cesta, ako meniť pomery v krajine a priblížiť Srbsko k členstvu v Európskej únii.

Viac..  Peter Pollák: Aj keď očkovanie bude dobrovoľné, chcem vás povzbudiť, aby ste sa nebáli

Dosiahli sme aj úspechy – koncom minulého roka sa nám podarilo spečatiť dohodu na úprave pravidiel pre predvolebnú kampaň a zmeny vo fungovaní regulačného úradu nad elektronickými médiami. A hlavne srbský parlament zriadil monitorovaciu radu, ktorej úlohou je v týchto týždňoch okrem iného dohliadať na férovú predvolebnú kampaň📰📺.

Teším sa, že nedávno som sám získal možnosť, ako oslovovať priamo širšiu srbskú verejnosť – priestor na pravidelný stĺpček mi ponúkol 🗞denník Blic, čo je taký srbský ekvivalent slovenského Nového času.

🖋Ako som to už urobil naposledy minulý vikend, budem v ňom pravidelne písať o tom, prečo je dôležité, aby budúcnosť Srbska bola európska, a ako by sme mali na nej pracovať spoločne v Belehrade, Bruseli, kde sa o to usilujem aj v rámci EPP Group in the European Parliament, ale samozrejme aj u nás doma v Bratislave.

 

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

LIVESTREAM: Vladimír Bilčík o aktuálnych politických otázkach, o svojom doterajšom živote, ale aj o vakcinácii

Európske Noviny vám každý piatok prinesú na Instagrame livestreamy s predstaviteľmi Európskej únie, ale aj …