wiezik
Michal Wiezik, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: MW.

Michal Wiezik: Najnovší výskum z Tatier dokázal zdanlivo nepochopiteľnú vec

Najnovší výskum z Tatier dokázal zdanlivo nepochopiteľnú vec. Spracovanie kalamity nemá zásadný vplyv na dynamiku lykožrúta. Inými slovami, to či v lese nezasahujete, alebo ho vyrúbete, je jedno, populácia lykožrúta rastie a klesá podľa vlastných zákonitostí.

Roky kritizujem spracovanie kalamít v národných parkoch, ako neefektívny a extrémne škodlivý postup. Viedli ma k tomu v princípe tri veci: terénne skúsenosti, logika a veda. Dnes mi veda dáva za pravdu znova.

Výskum bol publikovaný v prestížnom vedeckom časopise zameranom na ekológiu a manažment lesa. Žiadna škvára, prísne recenzované vedecké dáta. Dokázali dve dôležité veci:

1. Populácia lykožrúta sa správa podobne v bezzásahu a v kalamitne ťaženom lese (obhajcovia ťažby tvrdia opak, favorizujú aktívnu “pomoc” prírode). 📍 “I. typographus population dynamics were similar among intervention types” .

Viac..  Historickú bitku pri Vavrišove si môžeme pripomínať vďaka eurofondom

2. Lykožrút sa zastaví sám, čím je ho viac, tým sa ťažšie rozmnožuje. Tento efekt nastal do troch rokov, kedy významne klesla dĺžka larválnych chodbičiek a úspešných vyliahnutí. Po troch rokoch klesli takmer na nulu. 📍 “Increased beetle density lowers beetle performance in following generations”.

Čo k tomu teda dodať? Ak je jedno, či sa rúbe alebo nie, je jednoznačne lepšie v chránených územiach nerúbať. Ak neexistujú ekologické ani ochranné dôvody na rúbanie, za rúbaním treba hľadať iné dôvody, tie ale v správne chránených územiach nie sú legitímne. Nelegitímne dôvody presadzujú nelegitímne činnosti, tie nemajú v chránených územiach čo hľadať!

 

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Wiezik

Vyhlásenie europoslanca Michala Wiezika k žalobe EK na Slovensko kvôli ťažbe v chránených oblastiach Hlucháňa hôrneho

Tlačové vyhlásenie europoslanca Michala Wiezika (Spolu-OD, frakcia ELS) k žalobe EK na Slovensko kvôli ťažbe …