Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Vďaka 15 miliónom z eurofondov majú konečne všetci obyvatelia Kráľovského Chlmca kanalizáciu

Kráľovský Chlmec je známy vďaka sochám troch uhorských panovníkov, ktorí sa neskôr stali svätcami – svätého Ladislava, svätého Imricha a svätého Štefana. V súčasnosti ho ale môže zviditeľniť aj niečo iné –  intenzívne využívanie možností, ktoré Slovensku poskytujú eurofondy. Uvidíte to na každom kroku. Peniaze z Európskej únie pomohli miestnej občianskej poriadkovej službe, pri modernizácii technického vybavenia základných škôl, či pri zateplení kultúrneho domu.

Čo však zrejme obyvatelia pocítili a ocenili najviac, je vybudovanie novej splaškovej kanalizácie. Napojenie na čistiareň odpadových vôd totiž chýbalo množstvu domácností –  napojených na ňu bolo iba 40 percent obyvateľov. Aj tí ďalší sa ale konečne dočkali. Cieľom projektu, ktorý Európska únia podporila viac ako 15 miliónmi eur, bolo rozšírenie kanalizácie a intenzifikácia čističky odpadových vôd. Novovybudovaná kanalizácia, dlhá 18 kilometrov, sa zapustila do jestvujúcej kanalizácie. Čistička odpadových vôd je navyše dimenzovaná aj pre obce Pribeník a Malý Horeš. V rámci projektu teda vzniklo sedem čerpacích staníc a 620 kanalizačných prípojok a pripojiť sa bude môcť viac ako 12 tisíc ľudí. Výstavba trvala dva roky, od roku 2017. Po jej dokončení sa mesto konečne vracia do pôvodného stavu a zmiznú rozkopávky a obmedzenia. Vyriešila sa rovno aj iná vec – vďaka modernizácii zmiznú problémy s dodržiavaním limitov vyčistenej odpadovej vody.

Viac..  Ďuriš Nicholsonová: Brusel oslovil môj projekt e-Pay kariet, ktorý som presadzovala ako jeden z nástrojov reformy rómskych osád

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ rokuje o dodávke 1,8 miliárd dávok mRNA vakcín. Cieľom je naďalej zaočkovať 70% populácie do konca leta

Predsedníčka Európskej komisie v stredu oznámila, že Európsky blok začal rokovať o nákupe 1,8 miliárd …