matovic
Premiér Igor Matovič. Foto: ÚV SR.

Matovič oznámil nové uvoľňovanie opatrení. Žiaci sa vrátia do školy posledný týždeň, vycestovať môžete už do 16 krajín

Na dnešnej tlačovej konferencii Igor Matovič, s ministrom školstva, hlavným hygienikom a profesorkou Zuzanou Krištúfkovou, informovali o novom uvoľnení opatrení.

Otvárajú sa aj stredné školy

Do školských lavíc si na posledný týždeň zasadnú, aj žiaci druhého stupňa, aj stredoškoláci, na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol Igor Matovič. Avšak návrat do škôl bude fungovať na dobrovoľnej báze. Od stredy sa otvárajú základné umelecké školy, centrá voľného času.Mení sa aj  počet detí v materských, ale aj v základných školách „Od pondelka budúceho týždňa sa rušia obmedzenia počtu žiakov v škôlkach a školách,“ uviedol. 

Voľné cestovanie do 16 krajín.

Mení sa režim aj ohľadom režimu na hraniciach. Okrem Česka, Maďarska a Rakúska budete môcť voľne vycestovať do ďalších 16. krajín. Medzi nimi napríklad do Nemecka, do Fínska, na Cyprus, ale aj do Grécka. Od zajtrajšieho dňa sa menia pravidlá aj ohľadom povinnej karantény, ktorá sa ruší. Premiér Matovič informoval, že sa prechádza na dobrovoľnú domácu karanténu v prípade, že občania prídu z iných ako 19 krajín, ktoré konzílium označilo ako bezpečné.

Viac..  Školopovinné deti rodič nemôže od septembra pre obavu z koronavírusu svojvoľne nechať doma
mapa
zdroj: FB ÚVSR

Ak bude situácia stabilná ruší sa núdzový stav

Pravidlo odstupu 2 metrov v reštauráciách či prevádzkach sa mení len sa odporúčanie. „Otvoria sa aj detské kútiky a nočné kluby,“ dodal. Matovič ďalej skonštatoval, že ak bude situácia stabilná núdzový stav sa zruší automaticky 14. júna.

Zmeny pri nosení rúšok

Zmeny nastanú aj pri nosení rúšok. Matovič uviedol, že nosenie rúšok je odporúčané pri stretnutí s cudzími ľuďmi. Rúška však ostávajú stále povinné vo vlakoch, MHD, ale aj v obchodoch. „Vo vnútorných priestoroch zostávajú povinné, avšak pri uzavretom kolektíve na pracovisku, ak sú ľudia od seba viac ako dva metre budú dobrovoľné,“  presnil Matovič.

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

koronavirus cover

KORONAVÍRUS: Pribudol rekordný počet nakazených! Vykonalo sa vyše 5000 testov

SLOVENSKO/ Za uplynulý deň (streda) Slovensko zaznamenalo 360 nových prípadov na ochorenie Covid-19.V stredu sa otestovalo 5 213 …