koronavirus, hranice, schengen
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Opatrenia na vonkajších hraniciach EÚ by sa mohli uvoľniť už od 1. júla

Od 1. júla by sa mali čiastočne uvoľniť opatrenia kvôli koronavírusu platiace na vonkajších hraniciach Európskej únie. V stredu o tom informoval vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell.

Josep Borrell  povedal „Presadzovať chce prístup postupného a čiastočného rušenia týchto reštrikcií od 1. júla, s určitými tretími krajinami,“ Európska komisia prediskutuje a sa skoordinnuje s členskými štátmi.

Do 15. júna sú všetky cesty okrem nevyhnutných do Európy zakázané. Viacerí ministri z členských štátov, už naznačili, že by predĺžili tento termín až do začiatku júla.

V rámci vnútorných hraníc EÚ už viaceré krajiny, začali s rušením hraničných kontrol. Ich cieľom bolo zabrániť príchodu občanov z iných štátov, doplnil Borrell.

Po vypuknutí pandémie v Taliansku zaviedlo 26 členov Schengenského priestoru vo februári obmedzenia na hraniciach so svojimi susedmi s cieľom zabrániť šíreniu ochorenia. Tento krok spôsobil dopravné zápchy a zablokoval rozvoz zdravotníckeho materiálu. O otváraní hraníc v rámci Schengenu si viete prečítať TU.

Viac..  Agentúra pre azyl začala svoju činnosť, má posilnený mandát

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

M. Klus: Mier a prosperita v krajinách za hranicami EÚ úzko súvisia s našou stabilitou a bezpečnosťou

“Napriek svojej polohe v strednej Európe si Slovenská republika uvedomuje, že región Stredozemného mora nemožno …