Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

V obci Beňuš pomáhal Brusel. Za eurofondy vystavali bezpečnú cestu ku škole


V obci Beňuš bola veľmi nebezpečná cesta do školy. Pozdĺž vozovky na hlavnom ťahu totiž neexitoval bezpečný chodník pre peších. Nový chodník ku škole aj s novým zábradlím výrazne napomohol k bezpečností detí. Neslúži však iba deťom, keď chodia do školy, ale aj obyvateľom obce a jej návštevníkom. Primárnou úlohou projektu však bolo zabezpečiť bezpečnosť žiakov a škôlkarov navštevujúcich základnú a materskú školu v obci Beňuš, ktoré sa nachádzajú na jej okraji. V rámci projektu regenerácia a posilnenie vybavenosti územia horehronskej obce Beňuš sa vybudoval chodník s novým zábradlím, bránky k jestvujúcim domom a odvodňovacích žľabov. Zároveň bolo jeho úlohou aj znížiť nehodovosť na danom úseku, ceste I/66, ale aj skrášliť obec.

Z rovnakého projektu bola financovaná aj zastávka, ktorá sa zastrešila, čím umožnila cestujúcim schovať sa v prípade nepriaznivého počasia. Zrekonštruovala sa aj existujúca lávka vedúca ponad Braväcký potok drevenou konštrukciou a postavil sa k nej chodník so zámkovou dlažbou, ktorý spája školskú cestu z hornou časťou obce. Obyvatelia zároveň dostali aj novú autobusovú zastávku pri základnej škole, vysadila sa nová zeleň a posadili trávniky. Regionálny operačný program bol spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, pričom Európska komisia prispela tejto obci vo výške viac ako 233 tisíc eur. Ďalších 5% musela podľa pravidiel zaplatiť obec z vlastných zdrojov. Výstavba aj samotná rekonštrukcia týchto objektov trvala približne rok.

Viac..  Využívanie zdrojov EÚ sa pri súčasnej vláde takmer zdvojnásobilo, aj tak chýba dočerpať takmer polovicu

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

zeleznice

Železnice SR použijú na obnovu infraštruktúry zo zdrojov EÚ vyše 73 miliónov eur

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú zabezpečené financovanie ďalších projektov modernizácie infraštruktúry. Z prostriedkov Európskej únie …