Lexmann
Europoslankyňa Miriam Lexmann. PHOTO: © European Union-EP.

Dopady kontroverzného čínskeho bezpečnostného zákona na Hongkong. Takto to hodnotia naši europoslanci

Zahraničná politika

Miriam Lexmann, ktorá ku kontroverznému čínskemu bezpečnostnému zákonu voči Hongkongu predkladala rezolúciu Európskeho parlamentu za frakciu EPP: Zasadnutie EP však prinieslo aj dôležitý krok EÚ v zahraničnej politike. Jednoznačne vítam rezolúciu EP ku kontroverznému čínskemu zákonu voči Hongkongu. Čína tvrdo ohrozuje hongkonskú autonómiu, právny štát a základné slobody, ako aj medzinárodné dohody. Ak nechceme, aby Čína v tomto správaní pokračovala, je našou povinnosťou stáť pri obyvateľoch v Hongkongu. Čína sa postupne stala aj systémovým rivalom demokracii, a preto i pre Úniu predstavuje geopolitickú hrozbu, ktorú nemožno ignorovať.

Michal Šimečka (RE): Presadzovanie demokratických hodnôt je v jadre zahraničnej politiky EÚ. Žiaľ, dnes sa pri ňom musíme pozerať aj na dianie v USA. Masové protesty a nepokoje po vražde Georgea Floyda sú symptómami pridlho prehliadaných problémov. Administratíve Donalda Trumpa sa nepodarilo situáciu upokojiť, naopak ju niektorými krokmi ďalej eskaluje. Preto je dôležité, aby k nej Európsky parlament po debate v pléne zaujal jasné stanovisko – aj keď naďalej ide o najbližšieho spojenca Európskej únie.

Viac..  Lepšia regionálna prepojenosť v EÚ: 30 miliárd eur na infraštruktúrne projekty

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

KORONAVÍRUS: EÚ podporuje členské štáty v preprave nevyhnutných dodávok

Európska komisia (EK) aj naďalej poskytuje finančnú podporu šiestim členským štátom prostredníctvom nástroja núdzovej podpory …