lieky
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európska komisia otvorila verejnú konzultáciu k farmaceutickej stratégii pre Európu

Európska komisia otvára online verejnú konzultáciu o farmaceutickej stratégii pre Európu. Stratégia, ktorá vznikala na pozadí pandémie COVID-19 a má dopĺňať nedávno navrhnutý program EU4Health v súlade s programom Horizont Európa v oblasti výskumu a inovácií, bude zameraná na zaistenie dodávok bezpečných a cenovo dostupných liekov v Európe v snahe pomôcť pacientom a zároveň podporiť inovatívnosť a poprednú pozíciu európskeho farmaceutického priemyslu vo svete. Tri mesiace dlhé konzultácie budú pozostávať z otázok zameraných na tieto kľúčové témy: strategická autonómia a výroba liekov, prístup k cenovo dostupným liekom, inovácie, udržateľnosť životného prostredia a výzvy v oblasti zdravia.

Komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová v tejto súvislosti uviedla: „Farmaceutická stratégia pre Európu je základným kameňom našej politiky v oblasti zdravia na nasledujúcich päť rokov. Zároveň je to šanca pre všetky zainteresované strany, aby nám ju pomohli formovať. Vyzývam združenia pacientov, zástupcov výrobného priemyslu, verejné orgány, akademickú obec a širokú verejnosť, aby sa pridali. Touto stratégiou, ktorú predložím do konca roka, chceme riešiť výzvy, ktoré znásobila pandémia COVID-19, ako aj všetky štrukturálne otázky týkajúce sa prístupu k liekom, ich cenovej dostupnosti a strategickej autonómie Únie v oblasti liekov. Musíme zabezpečiť, aby mali všetci pacienti prístup k optimálnej zdravotnej starostlivosti a k cenovo dostupným liekom. Spoločne to dokážeme.“

Cieľom stratégie je vytvoriť „nadčasový“ systém využívajúci prínosy digitalizácie a podporujúci inovácie, najmä v oblastiach, ako sú antimikrobiálne látky, lieky pre deti a lieky na zriedkavé choroby, v ktorých nie sú potreby uspokojené. Takisto má v úmysle znížiť závislosť EÚ od dovozu z tretích krajín.Časť účinných farmaceutických zložiek potrebných na výrobu niektorých generických liekov (vrátane tzv. starých antibiotík, onkologických liekov a najbežnejších liekov, ako napr. paracetamol) totiž pochádza z Číny a Indie.

Viac..  Podľa ministra Krajčího počet infikovaných bude naďalej rásť. Testovaním vieme zachytiť 20 percent ľudí bez príznakov COVID-19

Vďaka stratégii sa bude znižovať aj vplyv liekov na životné prostredie a riešiť antimikrobiálna rezistencia.

Súčasná kríza vyvolaná pandémiou COVID-19 nám ukázala, že EÚ musí zabezpečiť dostupnosť liekov, vrátane vakcín, za každých okolností.

Súbežne s konzultáciou zorganizuje Komisia v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch bilaterálne technické pohovory so zainteresovanými stranami.

Ďalšie kroky

Stratégia, ktorá je v súlade s priemyselnou stratégiou pre Európu a prioritami európskej zelenej dohody, európskeho plánu boja proti rakovine a digitálnej stratégie, bude riešiť dlhodobé výzvy, z ktorých niektoré ešte znásobila pandémia COVID-19.

Cieľom tejto konzultácie je umožniť verejnosti, odborníkom a zainteresovaným stranám prispieť a vyjadriť svoje názory na najlepší spôsob riešenia problémov súvisiacich s liekmi v EÚ. Výsledky verejnej konzultácie sa použijú na jeseň pri príprave farmaceutickej stratégie, ktorá by mala byť prijatá do konca roka.

Konzultácia potrvá do 15. septembra 2020 (13 týždňov) a zapojiť sa do nej dá cez portál EUSurvey.

Okrem verejnej konzultácie začala Komisia 2. júna aj konzultáciu o pláne stratégie, ktorá trvá do 7. júla 2020.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

alkohol

Súkromné pálenie alkoholu sa rušiť nebude. Rezort dostal povolenie od Európskej komisie

Na Facebooku minister financií SR Eduard Heger informoval, že sa súkromné pálenie alkoholu na Slovensku …