europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Europoslanci žiadajú obnovenie mandátu osobitného vyslanca pre slobodu náboženského vyznania

Pred siedmimi rokmi Rada pre zahraničné veci prijala usmernenia EÚ o slobode náboženského vyznania alebo viery (FoRB). Občianska spoločnosť najnovšie využila tento deň a vyzvala Európsku komisiu na obnovenie mandátu osobitného vyslanca.

Už 30. novembra minulého roku sa skončil mandát osobitného vyslanca pre slobodu náboženského vyznania alebo
viery (FoRB) mimo EÚ. V apríli tohto roku však Komisia nerozhodla o budúcnosti spomínaného mandátu, preto sa Európsky parlament ale aj občianska spoločnosť rozhodli poslať list, v ktorom požadujú obnovenie mandátu vyslanca.

Komisia vyzvala spoločnosť aj Parlament k zdržanlivosti, ale zároveň odporučila pokračovať v presadzovaní tohto základného práva.

Účinnosť mandátu mal overiť čas a preukázať, že ide o efektívny nástroj diplomatických riešení EÚ. Ján Figeľ podporil implementáciu týchto usmernení, preto absolvoval 17 oficiálnych návštev v rôznych krajinách.

Viac..  Spotreba pitnej vody na Slovensku stúpla! Medziročne sa zvýšila o milión kubíkov

Prácou tohto vyslanca je spolupracovať s vnútroštátnymi orgánmi a inštitúciami, s občianskou spoločnosťou, organizáciami pre ľudské práva, ako aj s náboženskými vodcami a komunitami.

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

leyen

Správa o stave Únie: Nový akčný plán na úspešnejší boj proti rasizmu

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojej správe o stave Únie 2020 oznámila …