Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Historickú bitku pri Vavrišove si môžeme pripomínať vďaka eurofondom

Múzeá by sme väčšinou hľadali vo väčších, alebo v stredne veľkých mestách. Je iba málo obcí na Slovensku, ktoré majú svoje vlastné múzeum. Je to aj prípad liptovskej obce Vavrišovo, kde miestne obecné múzeum pripomína bitku, ktorá sa tu odohrala v roku 1709 medzi povstaleckými kurucmi a cisárskymi jednotkami labancami v rámci stavovských povstaní Františka II. Rákociho. Vavrišovo bolo počas tejto bitky vypálené. Budova múzea, ktorá tu bola vystavaná, bola rekonštruovaná pomocou európskych prostriedkov. Súčasťou vavrišovského múzea je aj rozhľadňa, z ktorej sa môžeme pozrieť po okolí a vidieť miesta, kde sa bitka pri Vavrišove odohrala. Je zároveň jedinečnou atrakciou kultúrneho turizmu v podhorí Západných Tatier. Na samotné múzeum získala obec 235 tisíc z eurofondov.

Umiestnenie múzea je autentické, keďže sa nachádza medzi historickými stavbami humien. Expozícia prezentuje regionálnu históriu Liptova v 18. storočí. Vybavenie však prichádzalo až postupne, keďže artefakty z bitky nebolo ľahké získať. Múzeum dotvárajú aj figuríny vojakov, ale aj fotografie z jednotlivých ročníkov rekonštrukcie bitky. Zameranie múzea vo Vavrišove je jediným svojho druhu na Slovensku, v tomto prípade preto hovoríme o kultúrnom turizme. Samotný priestor sa však využíva aj pre školské účely, keďže jeho súčasťou je aj učebňa. Zaujímavá stavba pozostávajúca z veží je neprehliadnuteľnou dominantou po ceste do Vysokých Tatier, kde sa zastavujú turisti smerujúci do hôr. Z veže múzea je možné sledovať okrem miesta historickej bitky aj viaceré tatranské dominanty, vrátane Kriváňa.

Viac..  VIDÍME SA: Dnes je kľúčovou polarizačnou líniou v našej spoločnosti vzťah k očkovaniu a ku COVID-19. A práve táto línia je veľmi politicky zneužívaná a mobilizovaná

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Neďaleko Svidníka, v obci Roztoky vybudovali park slnečnej sústavy pre deti i dospelých. Pomohol Brusel

Severovýchodná časť Slovenska je riedko osídlená. Vďaka tomu je v okolí menšie svetelné znečistenie oblohy, …