hotel, cestovny ruch
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Počet ubytovaných návštevníkov sa v apríli prepadol o 98,5 percenta, dôvodom bol koronavírus


BRATISLAVA  – Počet návštevníkov v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu na Slovensku sa v apríli medziročne prepadol o 98,5 %. Dôvodom boli opatrenia proti koronavírusu, keď museli byť prevádzky uzatvorené. Počet návštevníkov vo štvrtom mesiaci dosiahol 6 702, v tom istom mesiaci pred rokom ich bolo 442-tisíc a v roku 2018 takmer 401 tisíc. Ako informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), hostia strávili v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach 35 398 nocľahov, ich počet klesol o 96,9 %.

“Cestovný ruch patrí medzi najviac zasiahnuté odvetvia ekonomiky opatreniami prijatými proti šíreniu ochorenia COVID-19. Vývoj ubytovacej štatistiky cestovného ruchu bol preto v apríli veľmi špecifický,” uviedol ŠÚ. “Takmer úplné uzatvorenie prevádzok a radikálne obmedzenia cestovania na národnej, ale aj medzinárodnej úrovni viedlo k poklesu návštevnosti aj prenocovaní o takmer 100 %,” priblížili štatistici.

Viac ako 90 % ubytovaných v apríli tvorili domáci návštevníci. Ubytovalo sa len 417 cudzincov, vlani v rovnakom mesiaci ich bolo 171-tisíc. Počas apríla vytvárali návštevnosť len kúpeľní hostia, návštevníci sprístupnených súkromných bytov a chát, študenti ubytovaní na výmenných pobytoch, prípadne cestujúci na služobnej ceste. “Keďže išlo zväčša o dlhodobo ubytovaných, priemerná dĺžka pobytu sa viac ako zdvojnásobila na 5,3 nocí, pri cudzincoch dokonca na 9,1 nocí,” poznamenal ŠÚ.

Viac..  Vladimír Bilčík: Podporil som výzvu na zastavenie vydávania turistických víz pre Rusov

Vývoj v apríli zásadne ovplyvnil aj celkovú návštevnosť za štyri mesiace tohto roka. Celkový počet ubytovaných v tomto období dosiahol 1,1 milióna osôb, medziročne to bolo menej o 35,8 %. Z toho bolo 705 857 (64,8 %) domácich návštevníkov a 383 435 cudzincov (35,2 %). Počet domácich návštevníkov medziročne klesol o 34,3 % a cudzincov o 38,3 %. “Približne o tretinu sa znížil aj počet prenocovaní (3,1 mil. nocí),” dodali štatistici.

Ku koncu apríla poskytovalo ubytovacie služby 4 459 ubytovacích zariadení. K dispozícii bolo 70,3 tis. izieb so 184,5 tis. lôžkami. Počet izieb v porovnaní s aprílom 2019 vzrástol o 522 (o 0,7 %) a počet lôžok o 2,2 tis. (o 1,2 %).

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

cestovanie, dovolenka

Poľsko a pobaltské štáty prijmú obmedzenia pre ruských turistov

Štyri krajiny susediace s Ruskom podniknú tento mesiac kroky na obmedzenie vstupu ľuďom z Ruska …