europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä nemecké predsedníctvo a zdravotníctvo

Nemecká kancelárka príde poslancom do pléna predstaviť priority nemeckého predsedníctva. Poslanci sa budú venovať aj rozpočtu, hospodárskej obnove, zdravotníctvu a cestnej doprave.

Počas nadchádzajúceho plenárneho zasadnutia by mali poslanci prijať jasné stanovisko k dlhodobému rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027 a ozdravnému hospodárskemu plánu. O týchto témach príde s nimi rokovať aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a predseda Európskej rady Charles Michel. Poslanci sa chcú zhodnúť na svojom spoločnom postoji ešte pred summitom štátnych lídrov, ktorý sa bude konať 17. júla.

S heslom „Spoločne za obnovu Európy“ sa 1. júla ujalo predsedníctva Rady EÚ Nemecko. Plány na nasledujúceho pol roka príde poslancom v stredu predstaviť kancelárka Angela Merkel. Nemecko sa chce sústrediť hlavne na hospodársku obnovu.

Už v máji poslanci riešili, ako Európu lepšie pripraviť na zdravotné krízy v budúcnosti. Výsledkom je nový program EU4Health. Teraz sa bude Parlament venovať konkrétnym slabinám súčasného zdravotného systému, ktoré odhalila koronakríza.

Viac..  Dnes začalo mimoriadne zasadnutie Európskej rady! Pozrite si čo je na programe

V stredu budú poslanci rokovať o lepších pracovných podmienkach pre vodičov kamiónov. Na pláne je aj ďalšia debata o Európskom ekologickom dohovore – pláne na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050.

Schôdze výborov

Výbor pre regionálny rozvoj bude v pondelok hlasovať o fonde spravodlivej transformácie. Ide o jeden z hlavných zdrojov financovania prechodu na ekologickejšie hospodárstvo.

Členov výboru pre právne veci čaká štvrtok hlasovanie o kolektívnom uplatňovaní nárokov na nápravu. Ide o návrh na to, aby spotrebitelia, ktorí utrpeli rovnakú škodu, mohli žalovať firmu ako skupina bez ohľadu na to, kde žijú.

Kam smerujeme?

Predseda Parlamentu David Sassoli v pondelok odštartuje sériu rozhovorov s filozofmi, vedcami, umelcami a predstaviteľmi občianskej spoločnosti. Na svoj prvý rozhovor si pozval francúzskeho sociológa a filozofa Edgara Morina a talianskeho spisovateľa, esejistu a scenáristu Roberta Saviana. Témou ich rozhovoru bude: “Nová paradigma v Európe“.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

hojsik

Martin Hojsík: Bojím sa, že nás v tom zase nechali samých

Toto často nehovorím. Nezvyknem sa strachovať ani panikáriť. Ale v posledných dňoch predsa zaspávam s …