Simecka
Europoslanec Michal Šimečka. PHOTO: © European Union-EP.

Michal Šimečka: Osem miliárd eur z EÚ nie je len príležitosť, ale aj riziko

Potenciálne až osem miliárd eur, ktoré pre Slovensko vyčlenila Európska komisia (EK) v rámci Fondu obnovy, môžu pre Slovensko znamenať skok do 21. storočia, ale aj veľké riziko. Vyhlásil to počas vystúpenia v pléne Národnej rady SR (NR SR) europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.

„Na dobrý skok z tohto odrazového mostíka máme len jeden pokus: stámiliónové granty a lacné pôžičky na reformy sú jednorazový nástroj, ktorý sa nebude opakovať. Ak tých možno až osem miliárd nedokážeme strategicky zainvestovať, alebo ich prejeme či prebetónujeme, budeme na tom v skutočnosti ešte horšie, než sme dnes,“ varuje europoslanec.

V prvom rade podľa Šimečku hrozí, že pri zle nastavených prioritách by sa mohla zväčšiť medzera medzi Slovenskom a európskymi krajinami, ktoré dokážu pomoc využiť lepšie. V druhom rade musia byť investície udržateľné, keďže po roku 2028 ich začne Európska komisia splácať, a to aj zo slovenských príspevkov.

Šimečka si myslí, že pri kvalitnom riadení toľko peňazí Slovensko dokáže vyčerpať. „Našťastie pre Slovensko, tie kľúčové miliardy z Fondu obnovy, to nebudú klasické eurofondy. Pri nich sa nebudeme musieť boriť s byrokraciou, operačnými programami, výzvami, a vyúčtovaním, ktoré trvá roky. To budú miliardy priamo do štátneho rozpočtu – výmenou za kvalitný plán reforiem a ich realizáciu,“ vyhlásil.

Viac..  Vladimír Ledecký: Regióny pre svoj rozvoj potrebujú pevnú víziu a jasné pravidlá hry

Vo svojom vystúpení europoslanec skritizoval aj premiéra Igora Matoviča a predsedu parlamentu Borisa Kollára. „Na strategickom pláne reforiem treba začať pracovať okamžite. Bohužiaľ, premiér a vládna koalícia stratili tri týždne nezmyselným sporom o plagiát predsedu parlamentu – teda kauzou, ktorá by v civilizovanej krajine skončila po pár hodinách odstúpením z funkcie,“ uviedol.

Fond obnovy je nástroj na boj s ekonomickou krízou po pandémii koronavíru, ktorý navrhla EK. Jeho celkový objem má predstavovať 750 miliónov eur, pričom Slovensko by malo nárok na celkom 8 miliárd eur. Fond má byť financovaný z pôžičky s nadštandardne nízkymi úrokmi, keďže si bude požičiavať Európska únia ako celok. Členské krajiny majú návrhy reforiem, na ktoré žiadajú uvoľniť financie, doručiť EK do októbra.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Slovensko si chce od EÚ požičať takmer 631 mil. eur. Peniaze majú slúžiť na zmiernenie dopadov pandémie

Slovensko si chce vziať úver od Európskej únie vo výške 630,88 mil. eur. Peniaze sa …