plenarne zasadnutie
Plenárna rozprava s komisárkou pre zdravie Stellou Kyriakides. PHOTO: © European Union-EP.

EÚ potrebuje silnejšie nástroje na riešenie mimoriadnych situácií v oblasti zdravia, tvrdia europoslanci


Pandémia ochorenia COVID-19 ukázala, že EÚ potrebuje silnejšie nástroje na riešenie mimoriadnych situácií v oblasti zdravia.

Vyplýva to zo stredajšej plenárnej rozpravy s komisárkou pre zdravie Stellou Kyriakides, na ktorú Parlament v piatok nadviaže nelegislatívnym uznesením o budúcej stratégii EÚ v oblasti verejného zdravia.

Poslanci v rozprave zdôraznili potrebu vyvodiť z krízy spôsobenej ochorením COVID-19 relevantné ponaučenie. Mnoho rečníkov sa v tejto súvislosti zasadilo za posilnenie úlohy EÚ v oblasti ochrany zdravia.

Systémy zdravotnej starostlivosti v celej Únii musia byť do budúcnosti lepšie vybavené a koordinované, nakoľko žiaden členský štát nedokáže čeliť zdravotným hrozbám podobného rozsahu ako súčasná pandémia ochorenia COVID-19 samostatne, zdôraznili poslanci.

Časť zákonodarcov sa zasadila aj za posilnenie úlohy EÚ v oblasti riešenia nedostatku cenovo dostupných liekov a ochranných pomôcok a podpory výskumu. Niektorí poslanci tiež požadovali posilnenie Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a Európskej agentúry pre lieky (EMA), ďalší presadzovali vytvorenie európskej zdravotnej únie so súborom minimálnych noriem na úrovni EÚ.

Súvislosti

Hlavnú zodpovednosť za verejné zdravie, a najmä za systémy zdravotnej starostlivosti, nesú členské štáty. Európska únia však zohráva dôležitú úlohu pri upevňovaní verejného zdravia, prevencii a prekonávaní chorôb, obmedzovaní zdrojov rizík pre ľudské zdravie a harmonizácii jednotlivých vnútroštátnych zdravotných stratégií.

Viac..  Európska únia odporúča druhé posilňovacie dávky pre ľudí od 60 do 79 rokov

Parlament je dlhodobým zástancom vytvorenia konzistentnej politiky verejného zdravia na úrovni EÚ. Poslanci v májovom uznesení k prepracovanému návrhu dlhodobého rozpočtu a plánu hospodárskeho oživenia EÚ vyzvali na vytvorenie nového samostatného európskeho programu v oblasti zdravia.

Komisia odvtedy predstavila návrh na zriadenie programu EU4Health, ktorého rozpočet by mal v rokoch 2021-2027 dosiahnuť objem 9,4 mld. eur. Nový zdravotný program EÚ by mal byť súčasťou plánu obnovy Únie pre budúce generácie.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Orban

Maďarskí poslanci schválili rezolúciu požadujúcu obmedzenie právomocí Európskeho parlamentu

Maďarskí zákonodarcovia v utorok schválili rezolúciu, ktorou žiadajú obmedzenie právomocí Európskeho parlamentu, pretože podľa nich …