supermarket
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Agropotravinársky obchod EÚ zostal v prvom kvartáli silný aj napriek pandémii koronavírusu

BRATISLAVA – Agropotravinársky obchod Európskej únie (EÚ) zostal v prvom kvartáli tohto roka silný a stabilný aj napriek pandémii koronavírusu. Hodnota vývozu agropotravinárskych výrobkov z EÚ predstavovala od januára do marca 46,8 miliardy eur, pri náraste o 6,2 % v porovnaní s prvým štvrťrokom 2019. Hodnota dovozu sa v prvom štvrťroku 2020 zvýšila na 31,8 miliardy eur, keď zaznamenala nárast o 2,6 % v porovnaní s prvým kvartálom minulého roka. Agropotravinársky obchodný prebytok EÚ vo výške 14,9 miliardy eur predstavoval v prvom kvartáli tohto roka 15 % nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Vyplýva to z mesačnej obchodnej správy EÚ za január až marec 2020, ktorú uverejnila Európska komisia (EK).

Dodatočný dopyt po bravčovom mäse, droboch, detských potravinách a pšenici spôsobil zvýšenie hodnoty vývozu EÚ do Číny, čo viedlo k nárastu o 1,14 miliardy eur v porovnaní s januárom až marcom 2019. Vysoký vývoz jačmeňa a pšenice viedol k zvýšeniu pre Saudskú Arábiu (o 312 miliónov eur) a Maroko (nárast o 240 miliónov eur) a výrazný nárast sa zaznamenal aj pri vývoze do Ruskej federácie (o 189 miliónov eur) a USA (187 miliónov eur).

V prvých mesiacoch prechodného obdobia Brexitu agropotravinársky vývoz EÚ do Spojeného kráľovstva klesol až o 827 miliónov eur. Pokles sa zaznamenal aj do Hongkongu (pokles o 158 miliónov eur) a Libanonu (pokles o 93 miliónov eur).

Rast mesačnej dovoznej hodnoty agropotravinárskych výrobkov z Kanady o 366 mil. eur bol spôsobený repkovým olejom a sójovými bôbmi. Zvýšila sa aj hodnota výrobkov dovážaných z Pobrežia Slonoviny o 238 miliónov eur, ktoré boli zväčša ovplyvnené dopytom po kakaových bôboch a Turecka, kde bol zaznamenaný nárast o 177 miliónov eur v dôsledku ovocia a citrusov či rastlinných prípravkov.

Viac..  Koronavírus: Dávate si pozor, akým informáciám uveríte

Hodnota dovozu z Veľkej Británie sa v prvom kvartáli 2020 znížila o 460 miliónov eur a pokles dovozu sa zaznamenal aj v prípade Ukrajiny (pokles o 230 miliónov eur) a USA (pokles o 123 miliónov eur).

Niektoré agropotravinárske výrobky EÚ zaznamenali v prvom kvartáli 2020 výrazný nárast svojich vývozných hodnôt, najmä v prípade pšenice (979 miliónov eur), bravčového mäsa (901 miliónov eur) a hrubých zŕn (354 miliónov eur). Vývozná hodnota vína sa však znížila o 233 miliónov eur a poklesy sa zaznamenali aj v prípade surových koží a kožiek (pokles o 172 miliónov eur), liehovín a likérov (pokles o 144 miliónov eur) a cukru a trstinového cukru (pokles o 97 miliónov eur).

Najvyšší rast mesačných dovozných hodnôt bol v prvom štvrťroku v prípade čerstvého a sušeného tropického ovocia (o 547 miliónov eur), oleja z palmových a palmových jadier (o 317 miliónov eur) a olejnatých semien (o 288 mil. eur). Pokles však bol vykázaný v prípade olejových koláčov (pokles o 319 miliónov eur), hrubých zŕn (pokles o 451 miliónov eur), surového tabaku (pokles o 180 miliónov eur) a pšenice (pokles o 109 miliónov eur).

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Slovensko si chce od EÚ požičať takmer 631 mil. eur. Peniaze majú slúžiť na zmiernenie dopadov pandémie

Slovensko si chce vziať úver od Európskej únie vo výške 630,88 mil. eur. Peniaze sa …