koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Do Česka už koronavírus priniesli prví dovolenkári, potvrdilo ministerstvo

ZÁHREB/PRAHA / V čase, keď české úrady potvrdili ochorenie Covid-19 u prvých dovolenkárov, ktorí sa práve vrátili zo zahraničia, rekordný počet novo-nakazených zaznamenalo Chorvátsko. Za uplynulých 24 hodín tam pribudlo 140 chorých a jeden človek zomrel. Väčšina prípadov je v hlavnom meste Záhreb a na východe krajiny. Chorvátsko od pondelka rozšíri povinné nosenie rúšok v obchodoch, reštauráciách, baroch a iných uzavretých priestoroch. Ide o reakciu úradov na rastúci počet prípadov nákazy.

“Hygienické stanice nezverejňujú kvôli ochrane osobných údajov detaily, kým nedôjde k založeniu ohniska. Presné údaje ohľadom ľudí vracajúcich sa zo zahraničia v tejto chvíli nemáme,” vysvetlila hovorkyňa ministerstva Renata Povolná.

Správu o letných prípadoch nákazy koronavírusu na zahraničnej dovolenke priniesol ako prvý server lidovky.cz. Momentálne sú podľa Povolnej najvyhľadávanejšími destináciami Čechov Chorvátsko, Grécko, Bulharsko a susediace štáty s Českou republikou.

Práve medzinárodné cestovanie je podľa podľa epidemiológa Rastislava Maďara jedným z najväčších problémov, ktoré môže u nás aj iných krajinách EÚ spôsobiť prípadnú druhú vlnu. A to ešte skôr, než nastane sezóna respiračných ochorení, na čo podľa Maďara epidemiológovia upozorňovali od začiatku.

Viac..  Komisia schválila Slovensku 9 miliónov EUR na podporu autobusových spoločností

“Keď už sa Európska únia rozhodla otvoriť hranice, počítalo sa, že k nárastu dôjde, čo teraz rôzne krajiny EÚ zaznamenávajú. Cesta medzinárodnou hromadnou dopravou je rizikom. Preto sme zdôrazňovali, že najlepšie je zostať v Česku a keď už do cudziny, tak podľa možností individuálnej cestou. Sú ale samozrejme ľudia, ktorí to nebudú rešpektovať,” opísal v sobotu popoludní situáciu pre iDNES.cz epidemiológ Rastislav Maďar.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. KORČOK: Nadštandardné vzťahy s ČR je dôležité využívať v prospech regiónu i EÚ

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) a šéfka dolnej komory českého parlamentu Markéta Pekarová …