emisie
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Emisné povolenky zdraželi na 14-ročné maximum

BRATISLAVA – Ceny emisných povoleniek v Európskej únii sa vyšplhali najvyššie za štrnásť rokov a dostali sa mierne nad úroveň 30 eur za tonu. Zdražovanie povoleniek vo všeobecnosti znamená pre európske elektrárne a továrne dodatočné náklady pri spaľovaní fosílnych palív, čo má okrem iného vplyv na ceny elektriny.

Európska komisia navyše v budúcnosti plánuje rozšírenie systému emisných povoleniek aj na oblasť leteckej a námornej dopravy. Odhaduje sa, že takýto krok by priniesol do rozpočtu EÚ zhruba 10 mld. eur ročne. Tieto prostriedky by komisii pomohli pokryť finančné potreby spojené so vznikajúcim fondom obnovy, uviedol hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

Zaťaženie leteckej a námornej dopravy povolenkami by podľa Kovandu mohlo viesť k zdraženiu leteniek či tovarov z dovozu, ktoré sa prepravujú námornou cestou. “Rast cien povoleniek by tak bol indikátorom nielen možného zdražovania elektriny ako doteraz, ale tiež leteniek alebo dovážaných tovarov, napríklad ovocia, oblečenia alebo elektroniky,” dodal Kovanda.

Viac..  Čerpanie prostriedkov EÚ dosiahlo skoro 8 miliárd eur, necelých 47 % z celkovej alokácie

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

emisie

Emisie skleníkových plynov klesli v EÚ od roku 2008 o 24 percent

Emisie skleníkových plynov v Európskej únii (EÚ) v roku 2020 medziročne klesli o 9 percent …