emisie
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Emisné povolenky zdraželi na 14-ročné maximum

BRATISLAVA – Ceny emisných povoleniek v Európskej únii sa vyšplhali najvyššie za štrnásť rokov a dostali sa mierne nad úroveň 30 eur za tonu. Zdražovanie povoleniek vo všeobecnosti znamená pre európske elektrárne a továrne dodatočné náklady pri spaľovaní fosílnych palív, čo má okrem iného vplyv na ceny elektriny.

Európska komisia navyše v budúcnosti plánuje rozšírenie systému emisných povoleniek aj na oblasť leteckej a námornej dopravy. Odhaduje sa, že takýto krok by priniesol do rozpočtu EÚ zhruba 10 mld. eur ročne. Tieto prostriedky by komisii pomohli pokryť finančné potreby spojené so vznikajúcim fondom obnovy, uviedol hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

Zaťaženie leteckej a námornej dopravy povolenkami by podľa Kovandu mohlo viesť k zdraženiu leteniek či tovarov z dovozu, ktoré sa prepravujú námornou cestou. “Rast cien povoleniek by tak bol indikátorom nielen možného zdražovania elektriny ako doteraz, ale tiež leteniek alebo dovážaných tovarov, napríklad ovocia, oblečenia alebo elektroniky,” dodal Kovanda.

Viac..  Věra Jourová o Slovensku: Eurofondy si komplikujete sami, usmernenia z Bruselu sú minimálne

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

emisie

Stav energetickej únie: Pokrok v oblasti prechodu na čistú energiu a základ pre zelenú obnovu

Komisia prijala správu o stave energetickej únie za rok 2020 a jej sprievodné dokumenty, ktoré sa zameriavajú …