Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union-EP.

Ivan Štefanec: Európa musí obnoviť sebestačnosť vo výrobe liekov

Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie, zdravotníctvo a potravinovú bezpečnosť dnes vyzval na urýchlenú obnovu sebestačnosti Európskej únie pri výrobe liekov. Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) by mali byť vytvorené aj mechanizmy spoločného nákupu a skladovania liekov a ďalšieho zdravotníckeho materiálu.

“V posledných desaťročiach sa veľká časť farmaceutickej výroby presunula do krajín ako Čína a India. Pandémia ukázala, aké je to nebezpečné pre zaistenie ich dostatku a cenovej dostupnosti v Európskej únii. Farmaceutický priemysel by sme mali postupne obnovovať a prepojiť ho s našim špičkovým výskumom a tiež nadviazať na dlhoročné tradície výroby. Aby sme boli v prípade ďalšej neočakávanej situácie pripravení poskytnúť našim občanom a zdravotníkom všetko potrebné vybavenie a lieky, musíme vytvoriť mechanizmy centrálneho nákupu, skladovania a distribúcie materiálu, čím ušetríme aj značné finančné prostriedky.”

Viac..  Vyslanci členských štátov únie prerokujú brexitovú dohodu, očakáva sa jednomyseľná podpora

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

EP: Navýšenie prostriedkov a flexibilnejšia pomoc pre najodkázanejšie osoby

Európsky parlament vo štvrtok schválil uvoľnenie dodatočných prostriedkov na potraviny a základné potreby pre najodkázanejšie …