dezinformacie
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Číha na nás infodémia. Ako sa vysporiadať s hoaxami na internete?

BRATISLAVA / V súvislosti s koronakrízou sa nehovorí len o pandémii, ale aj o infodémii, teda o záplave nedôveryhodných informácií o koronavíruse. Pokračovať by sme mohli vysielačmi 5G a podobne. Viac o sociálnych sieťach a našom správaní na nich hovoril odborník na sociálne médiá a digitálny marketing Peter Šebo.

Je niekoľko znakov, ktoré by si ľudia mali všímať na informáciách, ktoré by chceli na internete ďalej zdielať. “To úplne prvé pravidlo je zistiť, kto tú správu vydal, pokiaľ to vydalo relevantné médium, ktoré má nejakú históriu, redakciu, tak je na 99 percent isté, že tá informácia je pravda. Pokiaľ je to server, o ktorom som nikdy v živote nepočul, prípadne má za sebou históriu poloprávd a nepravdivých správ, je opäť šanca, že ani táto práva nebude úplne pravdivá, a to napriek tomu, že zrovna píše informáciu hodiacu sa do môjho videnia sveta,” vysvetľuje Šebo.

Viac..  Komisia vyzýva 19 členských štátov na vykonanie digitálnych a mediálnych právnych predpisov

Podľa Šeba sú motiváciou na šírenie hoaxov peniaze a moc. “Dezinformácie ovplyvňujú napríklad voľby a referendá v krajinách, alebo sa nás môžu snažiť tvorcovia takej správy doviezť k falošnému e-shopu, prípadne získať osobné údaje,” dodáva ďalej.

Ďalšou hrozbou internetu po hoaxoch sú nenávistné prejavy.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

nicholsonova

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Správa o stave našej krajiny v štyroch bodoch. Nezúfajme, môže byt aj horšie. VIDEO

Zdieľaj článok na Facebooku Zadajte Váš e-mail a odoberajte zadarmo spravodajstvo z EÚ Zaujímam sa …