Trzaskowski
Rafał Trzaskowski zdroj: FB Rafał Trzaskowski

Poľská opozícia podala sťažnosť na najvyšší súd. Voľby považuje za nespravodlivé

Poľsko/ Opozičná strana Občianska platforma (PO) podala sťažnosť na Najvyšší súd kvôli prezidentským voľbám, ktoré sa konali túto nedeľu. Voľby vyhral doterajší prezident Andrzej Duda. V druhom kole sa proti nemu postavil varšavský primátor Rafal Trzaskowski. Zástupcovia PO vyhlásili, že „celé voľby boli nespravodlivé“.

Najvyšší súd má 21 dní, aby rozhodol o tomto prípade, avšak novú predsedníčku Najvyššieho súdu podporuje vládna strana Právo a spravodlivosť.

Strana podporujúca Trzaskowskeho uviedla, že protivníka Dudu podporovali štátne médiá i vláda a snažili sa Trzaskowskeho zdiskreditovať. Podľa nej viacerí voliči nemohli využiť svoje právo voliť, keďže im kvôli slabej organizácii voľby nedoručili volebné lístky.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe vyhlasila, že verejnoprávne médiá slúžili ako nástroj pre kampaň Dudu.
Štátna volebná komisia začiatkom týždňa informovala, že Duda získal 51,03 % hlasov a Trzaskowski 48,07 % hlasov.
Viac..  Moskva pre Navaľného rozšírila sankčný zoznam o ďalších predstaviteľov z EÚ

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

koronavirus, Polsko

V Poľsku začali platiť prísnejšie opatrenia

V pondelok začali v Poľsku platiť prísnejšie protipandemické opatrenia, ktoré okrem iného zahŕňajú zákaz premiestňovania …