firma
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Najviac firiem zakladajú na Slovensku podnikatelia z Čiech a Maďarska

BRATISLAVA – Najviac firiem zakladajú na Slovensku podnikatelia z Čiech a Maďarska. Ukazuje to analýza poradenskej spoločnosti Bisnode. Podľa nej sa tamojší podnikatelia už dlhodobo orientujú na posilňovanie biznisu práve na našom trhu, pričom rast počtu zahraničných vlastníkov z našich susedných krajín kopíruje predošlý rok.

„Za prvých päť mesiacov tohto roka založili u nás Česi 864 firiem, kým za rovnaké obdobie minulého roka to bolo 850. Podnikatelia z Maďarska si na našom trhu zriadili tento rok 316 podnikov, kým vlani 387,“ priblížila analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Prírastok nových spoločností s českým vlastníkom je zatiaľ najvyšší v histórii, pričom tempo rastu je významnejšie, ako v prípade maďarských majiteľov. Podľa Štěpánovej to súvisí s teritoriálnou blízkosťou, nulovou jazykovou bariérou či potenciálom rastu. Česi tak podľa dát u nás aktuálne vlastnia 12 061 firiem, Maďari 10 931. „Top trojicu najčastejších zahraničných vlastníkov našich spoločností uzatvárajú Rakúšania. Tí však výrazne zaostávajú za prvými dvoma, riadia u nás 3 999 podnikov, čo je medziročne o 51 viac,” doplnila analytička. Zaujímavý je podľa nej aj nárast vlastníkov z Poľska a Ukrajiny. Podnikatelia z týchto krajín u nás ročne založia viac ako sto firiem.

Viac..  Policajti budú kontrolovať rúška. Hrozí mastná pokuta

Paradoxom posledného kalendárneho roka je podľa Bisnode zníženie počtu spoločností vlastnených ruskými podnikateľmi. Kým ešte medzi rokmi 2018 a 2019 ich na našom trhu pribudlo 70, za posledný rok ich od nás odišlo 17. „Fakt, že by sa počet zahraničných vlastníkov medziročne znížil, sme dlhodobo nezaznamenali. Kým v predchádzajúcich rokoch sme videli, že vplyv protiruských sankcií nemal vplyv na apetít tamojších podnikateľov rozširovania aktivít na Slovensku, v súčasnosti vidíme odliv. Môže to znamenať aj predzvesť prichádzajúcej krízy,“ dodala Štěpánová.

Bisnode je líder v dátach a analytike. Zamestnáva viac ako 2 100 pracovníkov v 19 krajinách Európy. Používa analytiku a skóringové modely, vďaka ktorým predpovedá zákaznícke správanie či poskytuje detailné informácie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

hranice

V blízkosti hraníc s Českom sa od piatku vykonávajú náhodné kontroly

Ministerstvo vnútra SR upozorňuje, že od 18.09.2020 od 9:00 hod. začne polícia Slovenskej republiky vykonávať …