kim
Kim Čong-un. PHOTO: EP

Severná Kórea uzavrela mesto kvôli možnému prípadu koronavírusu

Severná Kórea/ Kim Čong-un prikázal uzavrieť severokórejské mesto Käsong pri hraniciach s Južnou Kóreou. Toto rozhodnutie padlo po tom, čo sa v meste objavil človek s náznakmi nového koronavírusu. V nedeľu štátne médiá informovali o slovách Kim Čong-una, ktorý povedal, že do krajiny sa dostal „zlý vírus“.

Ak sa u pacienta potvrdí koronavírus, bude to len prvý oficiálny prípad v krajine. Viacerí experti spochybňujú vyjadrenia, že doposiaľ v krajine nebol potvrdený žiaden prípad.

Mesto uzavreli ešte v piatok popoludní. Podľa Kórejskej centrálnej tlačovej agentúry ide asi o utečenca, ktorý prekročil pred rokmi hranice do Južnej Kórey a následne pred pár dňami prešiel naspäť do Severnej Kórey.

„Obviňovanie údajného vráteného utečenca za zavlečenie COVID-19 do krajiny je pravdepodobne pokusom presunúť vinu z rozšírenia vírusu z Číny a Pekingu na Soul,“ povedal Leif-Eric Easley z Ewha University v Soule. Pritom za posledných 20 rokov sa zo Severu na Juh podarilo ujsť viac ako 33-tisíc Severokórejcom, avšak je neobvyklé, že sa utečenci vrátia naspäť do krajiny.

Viac..  Česko hlási zase nový rekord nakazených! Prvýkrát je päťciferný počet pozitívne testovaných

Experti zo zahraničia opakovane varujú, že rozšírenie koronavírusu v Severnej Kórei by mohlo mať obrovské následky, pretože krajina nemá dostačujúci zdravotný systém a má aj nedostatok liekov.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

V Európe pribudlo rekordných 928-tisíc nových prípadov! Najviac nakazených pochádza z týchto krajín

WHO informovala, že Európa za uplunulý týždeň zaznamenala rekordný týždenný prírastok infikovaných. Podľa Svetovej zdravotníckej …