kim
Kim Čong-un. PHOTO: EP

Severná Kórea uzavrela mesto kvôli možnému prípadu koronavírusu

Severná Kórea/ Kim Čong-un prikázal uzavrieť severokórejské mesto Käsong pri hraniciach s Južnou Kóreou. Toto rozhodnutie padlo po tom, čo sa v meste objavil človek s náznakmi nového koronavírusu. V nedeľu štátne médiá informovali o slovách Kim Čong-una, ktorý povedal, že do krajiny sa dostal „zlý vírus“.

Ak sa u pacienta potvrdí koronavírus, bude to len prvý oficiálny prípad v krajine. Viacerí experti spochybňujú vyjadrenia, že doposiaľ v krajine nebol potvrdený žiaden prípad.

Mesto uzavreli ešte v piatok popoludní. Podľa Kórejskej centrálnej tlačovej agentúry ide asi o utečenca, ktorý prekročil pred rokmi hranice do Južnej Kórey a následne pred pár dňami prešiel naspäť do Severnej Kórey.

„Obviňovanie údajného vráteného utečenca za zavlečenie COVID-19 do krajiny je pravdepodobne pokusom presunúť vinu z rozšírenia vírusu z Číny a Pekingu na Soul,“ povedal Leif-Eric Easley z Ewha University v Soule. Pritom za posledných 20 rokov sa zo Severu na Juh podarilo ujsť viac ako 33-tisíc Severokórejcom, avšak je neobvyklé, že sa utečenci vrátia naspäť do krajiny.

Viac..  Prehľad uplynulého týždňa: Matovič priznal, že jeho diplomovka nie je v poriadku, Andrzej Duda tesne obhájil svoj prezidentský post

Experti zo zahraničia opakovane varujú, že rozšírenie koronavírusu v Severnej Kórei by mohlo mať obrovské následky, pretože krajina nemá dostačujúci zdravotný systém a má aj nedostatok liekov.

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

veľvyslanec Slovenskej republiky v Keni František Dlhopolček

EN pre mladých: Bola to len otázka času, kedy sa vírus dostane do Afriky, hovorí veľvyslanec Dlhopolček

V dnešnej časti EN pre mladých sme vyspovedali veľvyslanca Slovenskej republiky v Keni Františka Dlhopolčeka, …