koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Počas koronakrízy sa na Slovensko doviezlo rekordné množstvo zdravotníckeho materiálu, uviedli experti NBS


BRATISLAVA – Počas koronakrízy sa na Slovensko doviezlo rekordné množstvo zdravotníckeho materiálu. Z niekoľkých miliónov sa dovoz ochranných rúšok zvýšil v marci a apríli na viac ako 50 mil. eur. Vzrástol tak takmer dvadsaťnásobne. Viac sa dovážali textilné rúška než celulózové a papierové, najviac ich prišlo z Číny.

Na Slovensko sa vo veľkom počte dovážali aj bezpečnejšie masky s mechanickými časťami a vymeniteľnými filtrami. Z rukavíc sa najviac dovážali gumené. Ich dovoz sa v marci z Malajzie a v apríli z Číny takmer zdvojnásobil. Zvýšil sa aj dopyt po ochrannom zdravotníckom oblečení. Na blogu Národnej banky Slovenska to uviedli experti Tomáš Kendera a Vladimír Lukačovič.

Kým dovoz testovacích súprav na rôzne diagnostikovanie sa v minulosti pohyboval na úrovni okolo 20 mil. eur, v apríli stúpol na takmer 70 mil. eur. V zásade išlo o dve skupiny testov, a to na priame stanovenie vírusu a tzv. rýchlotesty. V marci rástol najmä dovoz citlivejších testov, v apríli zase dovoz rýchlotestov. Dezinfekčné prostriedky sa v zahraničí nakupovali väčšinou v malých spotrebiteľských baleniach a tiež na báze peroxidu vodíka určené najmä na zdravotnícke účely. Dovoz alkoholových prípravkov určených na dezinfekciu rástol iba mierne a vôbec nedosahoval historické maximá ako v prípade iných produktov. “Môžeme predpokladať, že dopyt po týchto výrobkoch bol pokrytý z domácej produkcie,” konštatovali experti.

Viac..  Európska komisia predstavila nový prístup k odhaľovaniu rakoviny

Nákup ďalšieho zdravotníckeho materiálu v súvislosti s koronakrízou už nedosahoval vysoké objemy, v mnohých prípadoch však išlo o niekoľkonásobné množstvá v porovnaní s minulosťou. Prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu sa nedovážali skoro vôbec. “Otázne je, či bolo dôvodom to, že išlo o ťažko zaobstarateľný nedostatkový tovar, alebo či by prípadnú zvýšenú potrebu týchto prístrojov bolo možné pokryť z domácej produkcie,” uviedli Kendera a Lukačovič.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európska komisia navrhuje opatrenia na zabránenie nárastu prípadov počas jesene a zimy

Európska komisia (EK) navrhla konkrétne opatrenia na zabránenie nárastu prípadov ochorenia COVID-19 počas nadchádzajúcej jesene …