mimoriadna2

Maurícius vyhlásil stav environmentálnej núdze. Ostrov požiadal o pomoc Francúzsko

Maurícius/ Na ostrove vyhlásili stav environmentálnej núdze. Toto rozhodnutie padlo po tom, ako japonská loď uviazla v plytkej vode a začalo z nej vytekať palivo.

Premiér Pravind Jugnauth o tom informoval, keď satelitné snímky ukázali veľké tmavé škvrny na vode neďaleko prírodnej oblasti, ktorá je podľa vlády „veľmi citlivá“.

Maurícius žiada o pomoc

Krajina požiadala o pomoc Francúzsko, preto, lebo ich najbližším susedom je práve francúzsky ostrov Réunion. Podľa Jugnautha je Maurícius závislý od turizmu, preto táto nehoda pre ostrov znamená veľké nebezpečenstvo. Francúzsky prezident Emmanuel Macron na svojej sociálnej sieti reagoval, že Francúzsko je pripravené pomôcť. “Ak je biodiverzita ohrozená, je potrebné konať. Francúzsko je tu. Spolu s mauritánskym ľudom. Môžete sa spoľahnúť na našu podporu. Teraz nasadzujeme tímy a vybavenie z ostrova Réunion,” napísal na sociálnu sieť Twitter.

Loď, z ktorej unikajú tony paliva, sa plavila z Číny do Brazílie. Minister životného prostredia Kavy Ramano vyhlásil, že sa krajina nachádza “v stave environmentálnej krízy“.

Viac..  Minister Budaj bojuje proti zatajovaniu informácií v jadrovej energetike

Vláda informovala, že plavidlo uviazlo už 25. júla, ale pobrežnú stráž nikto neinformoval. Prípad už vyšetruje polícia.

Zástupca Greenpeace Africa Happy Khambule uviedol, že do vody uniká viac ton nafty a oleja.

Krajina má pripravený pohotovostný plán.

Ostrov má už desať rokov pripravený presný plán, ako postupovať pri ropných škvrnách. Tento pohotovostný plán je však pripravený len na prípad, že unikne maximálne desať ton ropy. Pri väčších katastrofách krajina musí žiadať o pomoc iné štáty.

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

pariz

Podľa francúzskeho premiéra šírenie COVID-19 sa nespomaľuje. Cieľom krajiny je vyhnúť sa totálnemu obmedzeniu pohybu

FRANCÚZSKO/ Podľa francúzskeho premiéra Jeana Castexa, krajina momentálne zažíva zrýchlené šírenie koronavírusu. Podľa Castexa intenzita …