koláž EN, FOTO: Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Pompeo podpísal dohodu o presune okolo 1000 amerických vojakov do Poľska

Poľsko/ Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo 15. augusta rokoval s poľskými predstaviteľmi o spolupráci v obrannom sektore. Na základe podpísanej dohody Poľsko súhlasí s presunom amerických jednotiek z Nemecka do Poľska.

Pompeo podpísal posledný deň svojej cesty po krajinách strednej a východnej Európy s poľským ministrom obrany Mariuszom Blaszczakom dohodu, ktorá umožní pobyt vyššieho množstva amerických vojakov v krajine.

“Toto bude rozšírená záruka – záruka, že v prípade ohrozenia budú naši vojaci stáť bok po boku,“ povedal poľský prezident Andrzej Duda. Poľský prezident ešte dodal, že spomínaná dohoda má zvýšiť bezpečnosť „ďalších krajín v našej časti Európy.“ Podľa neho by sa mohla rozšíriť aj spolupráca v iných aspektoch

V Poľsku je momentálne okolo 4 500 amerických vojakov, k nim sa má pridať okolo tisíc ďalších.
V júli Pentagon informoval, že na základe rozhodnutia prezidenta Donalda Trumpa sa z Nemecka stiahne zhruba 12-tisíc vojakov, avšak okolo 5 600 sa bude premiestňovať v rámci Európy.

Viac..  Európska komisia sa obrátila na Súdny dvor EÚ pre obavy o nezávislosť súdnictva v Poľsku

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Aspoň jednou dávkou vakcíny proti koronavírusu zaočkovali už 31,4 % obyvateľstva v Spojených štátoch

Aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu už v USA dostalo viac ako 104,2 milióna ľudí, …