pocitac
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Digitalizácia firiem v Európe stagnuje, Slovensko zaznamenalo mierne zlepšenie

BRATISLAVA – Digitalizácia firiem stagnuje a proces upomínania dlžníkov sa za posledné dva roky celoplošne veľmi nezmenil. Ako ďalej vyplýva zo štúdie Európske platobné postupy 2019 od skupiny EOS, veľmi vysokú a uspokojivú úroveň digitalizácie malo v roku 2017 iba 49 % respondentov v rámci celej vzorky a úplne rovnaké číslo uvádzajú spoločnosti aj za minulý rok. Čo sa týka procesu upomínania, kompletne digitalizovaných bolo v roku 20017 ako aj vlani 17 % podnikov. Lepší stupeň digitalizácie uviedlo za uplynulý rok ešte menej firiem, ako dva roky predtým.

Mierne zlepšenie však prieskum eviduje v prípade Slovenska. Stupeň digitalizácie sa u nás podarilo medzi rokmi 2017 a 2019 zvýšiť z 51 % na 59 %. Proces upomínania malo kompletne digitalizovaný o jedno percento viac spoločností. Zlepšiť stupeň digitalizácie sa počas dvoch rokov podarilo aj podnikom v Belgicku, Švajčiarsku, Veľkej Británii a Španielsku. V prípade upomienkového procesu pre dlžníkov boli na tom najlepšie francúzske firmy, ale aj španielske, britské či švajčiarske.

Faktom ale ostáva, že iba tretina Európanov dôveruje spoločnostiam, že s digitálnymi údajmi zaobchádzajú zodpovedne. Najvyššiemu stupňu digitálnej dôveryhodnosti sa tešia banky a poskytovatelia online platieb. Na spodnej hranici dôvery sú telekomunikačné spoločnosti a sociálne siete.

Prieskum Európske platobné postupy analyzuje vzťahy medzi platobnými zvyklosťami, podmienkami a vplyvom peňažných tokov na európsku ekonomiku a spoločnosť. Na otázky o svojich skúsenostiach s platbami, hospodárskom vývoji krajiny a rizikách v manažmente pohľadávok odpovedalo po 200 firiem z Nemecka, Dánska, Belgicka, Švajčiarska, Veľkej Británie, Španielska, Francúzska, Poľska, Slovenska, Českej republiky, Slovinska, Chorvátska, Maďarska, Bulharska, Ruska, Grécka a Rumunska.

Spoločnosť EOS Group je jedným z medzinárodných poskytovateľov finančných služieb na mieru. Jej hlavnou činnosťou je správa a manažment pohľadávok. S viac ako 8 000 zamestnancami zaisťuje finančnú bezpečnosť pre svojich približne 20 000 zákazníkov v 26 krajinách sveta prostredníctvom vyše 60 dcérskych spoločností vrátane Slovenska. Jej kľúčovými sektormi sú bankovníctvo, poisťovníctvo, sieťové odvetvia, telekomunikácie, zásielkový predaj a e-commerce.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

sud, justicia

Modernejšia justičná spolupráca: Komisia pripravuje pôdu pre ďalšiu digitalizáciu justičných systémov EÚ

Európska komisia prijala niekoľko iniciatív na digitalizáciu justičných systémov EÚ, aby boli prístupnejšie a účinnejšie. …