prasa
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Africký mor ošípaných potvrdili aj vo veľkochove. Ide o obce pri Trebišove


TREBIŠOV / V okrese Trebišov sa po prvýkrát tento rok vyskytol africký mor ošípaných vo veľkochove. Ide o štvrté a piate ohnisko nákazy u domácich ošípaných v roku 2020. V jednom z týchto chovov ide až o chovnú stanicu s 380 kusmi ošípaných.

Ako informuje Štátna veterinárna a potravinová správa africký mor ošípaných sa dlhodobo vyskytuje v okrese Trebišov. Tento raz ide o ohniská nákazy v obciach Zemplínske Hradište a Luhyňa v oblasti, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný masívny výskyt nákazy a pozitívnych potvrdení AMO vírusu v populácii diviakov.

“V chove v obci Luhyňa sa jedná o komerčný chov ošípaných s celkovým počtom 380 ošípaných, z toho 35 prasníc,” informuje ŠVPS.

Prvý prípad zaregistrovali minulý týždeň, kedy u jednej prasnici spozorovali zdravotné problémy a zviera náhle zomrelo. Pitva a odber vzoriek bol vykonaný na mieste. Počas víkendu uhynuli ďalšie dve prasnice. A príznaky majú aj ďalšie zvieratá.

“V chove v obci Zemplínske Hradište sa jedná o registrovaný chov ošípaných s celkovým počtom 16 ošípaných, z toho 2 prasnice. V chove taktiež ako v predchádzajúcom ohnisku ochorela prasnica, ktorá následne uhynula. Postup súkromných a úradných veterinárnych lekárov bol zhodný ako v predchádzajúcom ohnisku AMO,” informuje ďalej ŠVPS. Zvieratá v chove kde sa AMO vyskytol by mali byť utratené.

Viac..  Komisia sa venuje dostupnosti hnojív v únii i na celom svete

“Vytvorené sú ochranné pásma (3km) a pásma dohľadu (10 km) v súvislosti s výskytom AMO (oba prípady) okolo ohnísk AMO. ŠVPS SR informovala bezprostredne po potvrdení nákazy Európsku komisiu, členské štáty Európskej Únie a podala hlásenie na Medzinárodný úrad pre nákazy (OIE) so sídlom v Paríži.” 

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

V. Remišová: Národné záujmy Slovenska a Česka bude v EÚ počuť silnejšie, dohodli sme spoločný postup

Spoločne dokážeme viac – na rokovaní v Brne to vo štvrtok zdôraznili vicepremiérka Veronika Remišová …