mimoriadna2

Predseda Európskej rady zvolal mimoriadny summit. Diskutovať budú o bieloruských prezidentských voľbách

V stredu na poludnie zvolal predseda Európskej rady Charles Michel mimoriadny summit na ktorom budú lídri diskutovať o bieloruských prezidentských voľbách a následnom dianí v krajine.

„Bieloruský ľud má právo rozhodnúť o svojej budúcnosti a slobodne si zvoliť svojho lídra. Násilie proti demonštrantom je neprijateľné a nemožno ho dovoliť,“ napísal na Twitter Charles Michel. Videokonferencia sa uskutoční o 12:00 19. augusta.

Pritom v piatok o situácií v Bielorusku rokovali už aj ministri zahraničia Európskej únie. Na rokovaní sa zhodli, že prezidentské voľby v Bielorusku neboli slobodné ani spravodlivé a tiež odmietajú prijať výsledky, ktoré zverejnila bieloruská volebná komisia. Podľa nej voľby vyhral prezident Alexander Lukašenko s 80% hlasov a opozičná kandidátka Svetlana Cichanovská získala 10%.

V Bielorusku sa včera odohrali najväčšie protesty  od vzniku krajiny. Protestuje sa už od vyhlásenia prvotných výsledkov volieb. V minsku protestujú už aj robotníci.Prvé dni protesty sprevádzali aj tvrdé zákroky polície a hromadné zatýkanie. Od 9. augusta polícia zadržala takmer 7000 ľudí, pri zásahoch už 2 zomreli. Polícia demonštranov bije a rozháňa slzným plynom, gumovými projektilmi

Prostredníctvom videa Cichanovská, ktorá je v momentálne v exile v Litve povedala, že je pripravená prevziať zodpovednosť a byť líderkou krajiny. „Aby sme prepustili všetkých politických väzňov a pripravili právne predpisy a podmienky na usporiadanie nových prezidentských volieb,“ dodala Cichanovská.

Viac..  Vyhlásenie Miriam Lexmann: V Európe rešpektujeme slobodu a demokraciu

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

Cichanovska

Dominantnou témou Rady pre zahraničné veci ministrov zahraničných vecí EÚ bolo Bielorusko

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie (EÚ) sa pred začiatkom pondelkovej Rady pre zahraničné …