Bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Alexandrovič Leščeňa

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku, ktorý verejne podporil demonštrantov, odstupuje z funkcie

Bieloruský veľvyslanec Igor Alexandrovič Leščeňa na Slovensku, odstupuje z funkcie. Veľvyslanec to uviedol pre bieloruský nezávislý spravodajský portál Tut.by, dodal, že už predložil aj svoju rezignáciu. Igor Alexandrovič Leščeňa pritom cez víkend cez video podporil účastníkov protestov v Bielorusku.

„Je to logický krok, keďže ma za veľvyslanca menoval súčasný prezident a predpokladá sa, že musím nasledovať politiku, ktorú určuje. Ministerstvo zahraničných vecí sa domnieva, že občianske postavenie vyjadrené v mojom vyhlásení prekročilo tento rámec,“informoval diplomat.

Rezignáciu veľvyslanca ešte musí odsúhlasiť s podpisom prezident Alexander Lukašenko. Ten však žiadny dekrét o rezignácii nepodpísal.

Leščeňa vo video, ktoré bolo cez víkend zverejnené uviedol, že je v šoku z mučenia a bitia obyvateľov jeho krajiny. Veľvyslanec vyjadril solidaritu všetkým, ktorí vyšli do ulíc bieloruských miest na pokojné protesty.

Viac..  Boris Johnson zavolá európskym lídrom pre zákaz vývozu vakcín mimo EÚ

Igor Alexandrovič Leščeňa už od roku 1994 pracuje pre bieloruské ministerstvo zahraničia. Leščeňa bol v rokoch 2002-2006 pritom aj samotným asistentom bieloruského prezidenta pre zahranično-politické a zahranično-ekonomické záležitosti. Veľvyslancom tu na Slovensku je od roku 2016.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Únia predĺžila o rok sankcie proti Bielorusku a prezidentovi Lukašenkovi

Európska únia vo štvrtok predĺžila o rok sankcie namierené proti desiatkam bieloruských predstaviteľov vrátane prezidenta …