Bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Alexandrovič Leščeňa

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku, ktorý verejne podporil demonštrantov, odstupuje z funkcie

Bieloruský veľvyslanec Igor Alexandrovič Leščeňa na Slovensku, odstupuje z funkcie. Veľvyslanec to uviedol pre bieloruský nezávislý spravodajský portál Tut.by, dodal, že už predložil aj svoju rezignáciu. Igor Alexandrovič Leščeňa pritom cez víkend cez video podporil účastníkov protestov v Bielorusku.

„Je to logický krok, keďže ma za veľvyslanca menoval súčasný prezident a predpokladá sa, že musím nasledovať politiku, ktorú určuje. Ministerstvo zahraničných vecí sa domnieva, že občianske postavenie vyjadrené v mojom vyhlásení prekročilo tento rámec,“informoval diplomat.

Rezignáciu veľvyslanca ešte musí odsúhlasiť s podpisom prezident Alexander Lukašenko. Ten však žiadny dekrét o rezignácii nepodpísal.

Leščeňa vo video, ktoré bolo cez víkend zverejnené uviedol, že je v šoku z mučenia a bitia obyvateľov jeho krajiny. Veľvyslanec vyjadril solidaritu všetkým, ktorí vyšli do ulíc bieloruských miest na pokojné protesty.

Viac..  Dlhodobý rozpočet a hospodárska obnova po koronakríze. Čo ďalšie čaká europoslancov v druhej polovici roka 2020?

Igor Alexandrovič Leščeňa už od roku 1994 pracuje pre bieloruské ministerstvo zahraničia. Leščeňa bol v rokoch 2002-2006 pritom aj samotným asistentom bieloruského prezidenta pre zahranično-politické a zahranično-ekonomické záležitosti. Veľvyslancom tu na Slovensku je od roku 2016.

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

Cichanovska

Dominantnou témou Rady pre zahraničné veci ministrov zahraničných vecí EÚ bolo Bielorusko

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie (EÚ) sa pred začiatkom pondelkovej Rady pre zahraničné …