peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

V čerpaní eurofondov sme najhorší, no šéfovia samospráv to chcú zmeniť. Žiadajú koniec byrokracie

TRENČÍN / V rokoch 2021 až 2027 by mohli na Slovensko z EÚ pritiecť desiatky miliárd eur. Má to však háčik – musíme ich vedieť aj vyčerpať a v tomto sme v rámci krajín únie najhorší. Šéfovia samospráv to chcú zmeniť a preto sa v Trenčíne stretli so zástupcami Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Ich najčastejšou požiadavkou bolo skoncovanie s byrokraciou.

Doterajšie čerpanie eurofondov prirovnávajú primátori a starostovia ku katastrofe. “V tejto chvíli sme krajina, ktorá najhoršie čerpá eurofondy a je to hanba,” vyjadrila sa prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček. Šéfovia samospráv tvrdia, že ak sa situácia nezmení, tak na rozvoj miest a obcí z európskych peňazí, môžeme zabudnúť. “Je šialené, že ten proces trvá stovky dní, to sa musí radikálne znížiť,” vyhlásil primátor Trnavy Peter Bročka.

Viac..  Vlastné zdroje financovania EÚ: Parlament urobil ďalší krok na ceste k obnove Únie

“Teraz je čakacia doba 680 dní,” poznamenala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Podľa štátneho tajomníka ministerstva Vladimíra Ledeckého je teraz prioritou zjednodušiť systém. Primátori miest zdôrazňujú, že vláda musí konať rýchlo, inak samosprávy prídu o milióny eur. “My sa chceme uchádzať o balík 13 miliárd,” podotkol Rybníček.

Podľa primátorov je kľúčové najmä to, aby o europrojektoch nerozhodovali iba ministerskí úradníci, ale najmä ľudia v regiónoch. Ministerstvo zriadi radu partnerstva. “Tam bol minister a ten rozhodol, ale teraz budú rozhodovať regióny,” vysvetlil Ledecký.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Jourova

Věra Jourová o Slovensku: Eurofondy si komplikujete sami, usmernenia z Bruselu sú minimálne

BRATISLAVA / Podpredsedníčka Európskej komisie, komisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová hovorí, že eurofondy …