Fico
Predseda strany Smer-SD Robert Fico. PHOTO: © European Union-EP.

Fico skritizoval Matovičov postoj k Bielorusku. Podľa neho by Slovensko nemalo zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska

Robert Fico (Smer-SD)sa vo videu, ktoré zverejnil na sciálnej sieti, vyjadril, že situácia v Bielorusku je „realizácia modelu“, ktorý bol použitý aj na Slovensku či Ukrajine. Podľa expremiéra by Slovensko nemalo zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska.

„V Bielorusku vidím pokus o realizáciu modelu, ktorý sa uskutočnil na Ukrajine, ale prvky ktorého sa využili aj na Slovensku, kde došlo k hrubému politickému zneužitiu vraždy novinára a jeho priateľky na útok proti legitímnej vládnej moci,“ povedal Fico.

Podľa neho sa momentálna situácia v Bielorusku nedá vyriešiť medzinárodnými sankciami, ktoré len „strpčujú“ život ľuďom a zvyšujú napätie. Slovensko však podľa slov premiéra Igora Matoviča chce podporiť sankcie voči vedúcim predstaviteľom bieloruského režimu. Má ísť o ľudí, ktorí sa podieľali na falšovaní volieb a útokoch voči demonštrantom a nemá ísť o ekonomické sankcie voči krajine ako celku.

„Do vnútorných záležitostí Bieloruska jednostrannou podporou politickej opozície by ale Matovič, Korčok a spol. nemali zasahovať. Nechajme na ľuďoch tejto krajiny, aby sa rozhodli, čo si želajú. Nevnucujme im utilitárne politické postoje,“ povedal Robert Fico vo videu.

Viac..  Ivan Štefanec: Slovenský premiér by mal na samite presadzovať sankcie voči Lukašenkovi
Dnes (streda) vláda SR schválila stanovisko, podľa ktorého bude podporovať na pôde EÚ rozhodnutia o cielených a reštriktívnych opatreniach voči osobám zodpovedným za násilie na občanoch Bieloruska protestujúcich proti nedodržiavaniu občianskych a ľudských práv. Slovensko bude mobilizovať aj nástroje podpory občianskej bieloruskej spoločnosti a bude podporovať úsilie medzinárodného spoločenstva zastaviť eskaláciu napätia v Bielorusku.

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

Lukasenko

Ivan Štefanec: Slovenský premiér by mal na samite presadzovať sankcie voči Lukašenkovi

Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) vyzýva slovenského premiéra …