Fico
Predseda strany Smer-SD Robert Fico. PHOTO: © European Union-EP.

Fico skritizoval Matovičov postoj k Bielorusku. Podľa neho by Slovensko nemalo zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska

Robert Fico (Smer-SD)sa vo videu, ktoré zverejnil na sciálnej sieti, vyjadril, že situácia v Bielorusku je „realizácia modelu“, ktorý bol použitý aj na Slovensku či Ukrajine. Podľa expremiéra by Slovensko nemalo zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska.

„V Bielorusku vidím pokus o realizáciu modelu, ktorý sa uskutočnil na Ukrajine, ale prvky ktorého sa využili aj na Slovensku, kde došlo k hrubému politickému zneužitiu vraždy novinára a jeho priateľky na útok proti legitímnej vládnej moci,“ povedal Fico.

Podľa neho sa momentálna situácia v Bielorusku nedá vyriešiť medzinárodnými sankciami, ktoré len „strpčujú“ život ľuďom a zvyšujú napätie. Slovensko však podľa slov premiéra Igora Matoviča chce podporiť sankcie voči vedúcim predstaviteľom bieloruského režimu. Má ísť o ľudí, ktorí sa podieľali na falšovaní volieb a útokoch voči demonštrantom a nemá ísť o ekonomické sankcie voči krajine ako celku.

„Do vnútorných záležitostí Bieloruska jednostrannou podporou politickej opozície by ale Matovič, Korčok a spol. nemali zasahovať. Nechajme na ľuďoch tejto krajiny, aby sa rozhodli, čo si želajú. Nevnucujme im utilitárne politické postoje,“ povedal Robert Fico vo videu.

Viac..  Brocková: Kríza v Bielorusku je najmä krízou režimu, ktorý namiesto dialógu s obyvateľmi stavil na násilie a represie
Dnes (streda) vláda SR schválila stanovisko, podľa ktorého bude podporovať na pôde EÚ rozhodnutia o cielených a reštriktívnych opatreniach voči osobám zodpovedným za násilie na občanoch Bieloruska protestujúcich proti nedodržiavaniu občianskych a ľudských práv. Slovensko bude mobilizovať aj nástroje podpory občianskej bieloruskej spoločnosti a bude podporovať úsilie medzinárodného spoločenstva zastaviť eskaláciu napätia v Bielorusku.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Aktuálne najväčším problémom je tempo dodávok vakcín, zhodli sa lídri členských krajín

Tempo dodávok vakcín považujú lídri členských krajín Európskej únie (EÚ) za aktuálne najväčší problém. Vyplýva …