ockovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Kolektívnu imunitu voči koronavírusu dosiahneme len s pomocou vakcíny, upozorňuje WHO

LONDÝN – Na Zemi nie je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ani zďaleka dostatok ľudí imúnnych voči novému koronavírusu, ktorí sú potrební na dosiahnutie efektu “kolektívnej imunity”.

Kolektívnu imunitu sa väčšinou podarí docieliť prostredníctvom očkovania a väčšina odborníkov odhaduje, že na zastavenie ďalšieho šírenia musí mať protilátky najmenej 70 % populácie. Niektorí si myslia, že na dosiahnutie tohto cieľa by stačilo, ak by malo imunitu aspoň 50 % populácie.

Zástupca WHO Michael Ryan v utorok odmietol takúto teóriu a povedal, že ľudia by nemali žiť v nádeji dosiahnutia kolektívnej imunity. “Z celosvetového pohľadu nie sme vôbec blízko úrovne imunity potrebnej na zastavenie šírenia vírusu. Toto nie je riešenie,” vyjadril sa s tým, že “takéto riešenie by sme ani nemali hľadať”.

Väčšina doterajších štúdií predpokladá, že protilátky má zhruba 10 až 20 % obyvateľstva. Poradca generálneho riaditeľa WHO Bruce Aylward vyhlásil, že cieľom každej masovej imunizačnej kampane súvisiacej s COVID-19 bude pokryť viac ako 50 % svetovej populácie.

Viac..  Vladimír Bilčík: Kovid pasy by sa mali oveľa aktívnejšie využívať v bežnom živote

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Únia poslala krajinám takmer 385,5 milióna eur na riešenie krízovej situácie v oblasti zdravia

Európska komisia (EK) poslala 19 krajinám na riešenie núdzovej situácie v oblasti zdravia spôsobenej pandémiou …