Hojsik
Europoslanec Martin Hojsík. PHOTO: © European Union-EP.

Martin Hojsík: V Atlantiku sa nachádza 10-krát viac plastov ako sa predpokladalo

🐋Svetový problém s plastami bude pravdepodobne oveľa vypuklejší, ako sme si doteraz mysleli. Nové merania 200 metrov od hladiny Atlantického oceánu našli medzi 12 až 21 miliónov ton mikroskopických častíc plastov v asi 5% oceánu. To by mohlo naznačovať koncentráciu asi 200 miliónov ton plastov v celom oceáne.

🌲Problém s plastami však máme aj na Slovensku, stačí si len zájsť do našej prírody. Podľa štúdie TU Zvolen o voľne pohodených odpadoch v SR tvoria nápojové PET obaly a plechovky až 33,94% objemu odpadov vyhodených v prírode a na uliciach. Zálohovanie jednorazových nápojových obalov znižuje odhadzovanie nápojových obalov o 95 %. Je až zarážajúce, že sme doteraz neboli schopní zálohovanie na Slovensku zaviesť. Zaostávame, žiaľ, aj v recyklácii a opätovnom využití materiálov.

🍃Najlepší odpad je ten, ktorí vôbec nevznikne. No ten, ktorý už raz vznikol, treba opätovne využiť a nie do nemoty produkovať nový, iba kvôli zisku.

Viac..  Eugen Jurzyca: Európsky parlament kritizuje nejednotný postup členských krajín v boji s koronou

Slovenská vláda má obrovskú príležitosť vyriešiť problém s odpadmi, financie na to z EÚ budú. Už sa nie je na čo vyhovárať, treba konať.

Povedzme Vláde jasne, že cheme zelené Slovensko bez odpadov: https://bit.ly/PodporujemZelenuObnovuSlovenska

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca o eurofondoch: Budú sa prideľovať aj na základe kvality projektov

BRATISLAVA / Podpredsedníčka Európskej komisie, komisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová hovorí, že eurofondy …