koronavirus, vedci
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Koronavírus: Brusel ukončil rozhovory s piatym výrobcom vakcíny proti ochoreniu COVID-19

Európska komisia ukončila prípravné rozhovory so spoločnosťou Moderna o nákupe potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Moderna je piatou spoločnosťou, s ktorou Komisia ukončila rozhovory. Viedla už rozhovory so spoločnosťami Sanofi-GSK (31. júla), Johnson & Johnson (13. augusta), CureVac (18. augusta), a predtým podpísala aj dohodu o predbežnom nákupe so spoločnosťou AstraZeneca (14. augusta).

Plánovaná zmluva so spoločnosťou Moderna by umožnila všetkým členským štátom EÚ kúpiť vakcínu, prípadne ju darovať krajinám s nižšími až strednými príjmami alebo ju presmerovať do európskych krajín. Očakáva sa, že po preukázaní bezpečnosti vakcíny a jej účinnosti proti ochoreniu COVID-19 bude mať Komisia k dispozícii zmluvný rámec na prvý nákup 80 miliónov dávok v mene všetkých členských štátov EÚ, a okrem toho aj možnosť nákupu ďalších 80 miliónov dávok. Komisia zároveň ďalej intenzívne rokuje aj s inými výrobcami vakcín.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla: „Po intenzívnych rokovaniach Európska komisia práve ukončila rozhovory s piatou farmaceutickou spoločnosťou s cieľom umožniť Európanom rýchly prístup k vakcíne proti koronavírusu. Investujeme do spoločností využívajúcich rôznorodé technológie, aby sme zvýšili svoje šance získať bezpečné a účinné očkovacie látky. Budeme pokračovať v rozhovoroch s ďalšími spoločnosťami, pretože chceme zabezpečiť rýchlu dostupnosť vakcín na trhu. Európske investície do vakcín proti koronavírusu budú prínosom pre celý svet a pomôžu nám nad týmto vírusom zvíťaziť.“

Komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová sa vyjadrila: Dnešný výsledok rozhovorov so spoločnosťou Moderna svedčí o tom, že si plníme záväzok získať prístup k bezpečnej a účinnej vakcíne. Teším sa, že pokračujeme v úsilí dosiahnuť náš cieľ, ktorým je mať k dispozícii širokú ponuku vakcín, čo je nevyhnutné, aby sme dosiahli úspech a chránili našich občanov pred koronavírusom.“ 

Moderna je spoločnosť so sídlom v USA, ktorá je priekopníkom vo vývoji novej triedy vakcín založených na molekulách mediátorovej ribonukleovej kyseliny (mRNA). Kyselina mRNA zohráva zásadnú úlohu v humánnej biológii, pretože bunkám prenáša pokyny, že majú v tele tvoriť bielkoviny, a to vrátane bielkovín, ktoré môžu predchádzať chorobám alebo proti nim bojovať.

Viac..  Posilňovacie dávky by nemali smerovať pre zdravých ľudí, ale do rozvojového sveta, tvrdí šéf WHO

Zámerom ukončených prípravných rozhovorov je uzavrieť dohodu o predbežnom nákupe, ktorá sa má financovať z nástroja núdzovej podpory, v rámci ktorého sú vyčlenené finančné prostriedky na vytvorenie portfólia potenciálnych vakcín s rôznymi profilmi a od rôznych spoločností.

Súvislosti

Ukončenie prípravných rozhovorov so spoločnosťou Moderna je dôležitým krokom k uzavretiu dohody o predbežnom nákupe, a teda k realizácii európskej vakcinačnej stratégie, ktorú Komisia prijala 17. júna 2020. Cieľom stratégie je do 12 až 18 mesiacov zabezpečiť pre všetkých európskych občanov kvalitné, bezpečné, účinné a cenovo dostupné vakcíny. Na tento účel Komisia spolu s členskými štátmi uzatvára dohody o predbežnom nákupe s výrobcami vakcín, ktoré vyhradia alebo poskytnú členským štátom právo kúpiť určitý počet dávok očkovacej látky za určitú cenu, keď bude k dispozícii.

Európska komisia sa takisto zaviazala zabezpečiť, aby vakcínu dostali všetci, ktorí ju potrebujú, a to kdekoľvek na svete, nielen doma. Nikto nie je v bezpečí, kým nebudú v bezpečí všetci.

Aj preto sa Komisii od 4. mája 2020 podarilo získať takmer 16 mld. eur v rámci celosvetovej iniciatívy za prístup k testom, liečbe a vakcínam proti koronavírusu pre každého a za celosvetovú obnovu s názvom Globálna reakcia na koronavírus.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Členské štáty majú enormné dlhy, ktoré enormne rastú

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predniesla v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu každoročný …