Aleksandarvučić
Aleksandar Vučić PHOTO: © European Union.

Srbsko sa prekvapivo pridalo na stranu EÚ, čo sa týka volieb v Bielorusku. Nepostavilo sa tak na stranu dlhoročného partnera

Srbsko sa pridalo na stranu EÚ, čo sa týka momentálnej situácie v Bielorusku. V krajine už od volieb, ktoré sa konali 9. augusta, sú obrovské protesty proti autoritárskemu lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi a neuznávajú jeho víťaztvo vo voľbách.

Belehrad vo štvrtok podpísal uznesenie EÚ o Bielorusku s cieľom zosúladiť politiku Balkánu s politikou bloku, ku ktorému by sa Srbsko chcelo pridať, informuje srbská premiérka Ana Brnabičová.

Srbsko už dlhé roky má blízke vzťahy s Lukašenkom, preto tento krok zo strany Belehradu bol nečakaný. Lukašenko, bol jediný svetový politik, ktorý v roku 1999 osobne navštívil vtedajšiu Juhosláviu počas bombardovania vojskami NATO, aby tak podporil režim Slobodana Miloševiča.

„Dúfame, že Lukašenko teraz nebude proti nám. Nemali by sme zabúdať na priateľstvo, ktoré Lukašenko preukázal nášmu ľudu v ťažkých časoch,“ povedala Brnabičová a dodala, že Srbsko akceptuje postoj práve EÚ k voľbám v Bielorusku. Toto rozhodnutie pozitívne uvítali aj veľvyslanci EÚ a USA v Srbsku.

Srbsko sa pritom už roky formálne usiluje o členstvo v EÚ, posilňuje však politické, hospodárske a vojenské vzťahy aj s Ruskom a Čínou. Krajina zároveň odmieta podporiť sankcie EÚ proti Rusku pre jeho politiku voči Ukrajine.
Viac..  Nemecký minister zdravotníctva odmieta kritiku pomalého štartu vakcinácie

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Minister Korčok na pôde Bezpečnostnej rady OSN: Bielorusko musí ukončiť prenasledovanie novinárov

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN minister zahraničných vecí a európskych záležitosti SR Ivan Korčok odsúdil …