koláž EN,zdroj: Ilustračné PHOTO: © European Union.

Poľskí biskupi sa oficiálne vyjadrili k právam LGBT ľudí. Na stanovisku pracovali rok

POĽSKO/ Poľská biskupská konferencia počas piatka zverejnila stanovisko k otázkam LGBT komunity. „Povinnosť rešpektovať ľudí spojených s komunitou neznamená nekriticky prijímať ich názory“, zdôraznil Duchovní.

Publikovaný dokument má 27 strán a skladá sa zo štyroch kapitol : „mužské a ženské pohlavie v kresťanskej vízii človeka“, „LGBT komunita v demokratickej spoločnosti“, „LGBT osoby v katolíckej cirkvi“ a „cirkev, LGBT a postoj k sexuálnej výchove detí a mládeže“.

Na stanovisku podľa predstaviteľov biskupskej konferencie pracovali rok.

„Cirkev nemôže súhlasiť s rozširovaním definície manželstva a rodiny, zrovnávaním práv a privilégií u heterosexuálnych a homosexuálnych zväzkov, uznávaním partnerstiev medzi osobami rovnakého pohlavia, reguláciou majetkovej situácie, výživného a dedičstva, ako aj s umožnením, aby si takéto monosexuálne zväzky mohli adoptovať deti a udeľovať ľuďom od 16 rokov právo určiť si pohlavie,“ píše sa v dokumente, ktorého úryvky odcitoval web Wirtualna Polska.

Viac..  Ďuriš Nicholsonová: Na tragický prípad Jozefa Chovanca by mal svet reagovať ako pri Georgovi Floydovi

Poľská biskupská konferencia zdôraznila, že sú otvorení dialógu, avšak upozorňujú na výzvy, ktorým LGBT komunita čelí, a tiež pôvod vidia v sexuálnej revolúcii a sprievodných kultúrnych a morálnych zmenách

„Odmietnutie tradičnej morálky viedlo k hlbokým zmenám v chápaní ľudskej sexuality. Osobitným vyjadrením týchto zmien je rodová ideológia a postoje charakteristické pre LGBT,“ píše sa ďalej v stanovisku.

Pritom práve otázka práv LGBT ľudí bola v Poľsku jednou z tém počas kampane pred nedávnymi prezidentskými voľbami.

Začiatkom tohto mesiaca boli vo Varšave obvinení políciou traja ľudia, ktorí na sochy Ježiša Krista, Mikuláša Kopernika a Varšavskej morskej panny vyvesili dúhové vlajky a navliekli im aj ružové rúška s anarchistickým symbolom.

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

Simecka

Europarlament odsúdil potláčanie práv LGBTI v Poľsku: Aj toto je výsledok mojej práce, hovorí Šimečka

🏳️‍🌈 Aj toto je výsledok mojej europoslaneckej práce. Od začiatku roka som ako tieňový spravodajca liberálnej …