Milo Djukanovič PHOTO: © European Union- EP.

V parlamentných voľbách v Čiernej Hore triumfovala strana prezidenta Djukanoviča

ČIERNA HORA/v nedeľu sa v Čiernej Hore konali parlamentné voľby, v ktorých zvíťazila Demokratická strana socialistov (DPS) prezidenta Mila Djukanoviča. Po sčítaní skoro všetkých hlasov má vládnuca strana približne 35 percent.

Opozičné zoskupenie Za budúcnosť Čiernej Hory, ktoré je pod vedením Zdravka Krivokapiča a je prosrbské a proruské, vo voľbách oslovilo 33 percent voličov a podľa viacerých expertov má väčšiu šancu na zostavenie vlády ako DPS, ktorá je už 30 rokov pri moci. „Ľudia v Čiernej Hore, prichádza sloboda. Režim padol,“ vyhlásil Krivokapič.

Čiernohorský parlament má 81-členov, z čoho podľa výsledkov má DPS obsadiť 30 kresiel, spolu s tradičnými politickými spojencami však má dostať 40 mandátov. „Počkáme si na konečné čísla a uvidíme, ktorá z dvoch najsilnejších politických strán získa rozhodujúci 41. mandát,“ povedal Djukanovič, ďalej vyzdvihol historické úspechy jeho strany ako napríklad, že sa jeho strana zaslúžila o osamostatnenie Čiernej Hory od Srbska a aj napriek tlaku Ruska stojí pred vstupom do Európskej únie. “Čierna Hora zostane na európskej ceste a bude presadzovať európske hodnoty,” dodal Djukanovič

Viac..  Maďarský premiér Orbán podporil Trumpa v prezidentských voľbách

Podľa Djukanoviča snahy proti nemu a jeho vláde vyvíja hlavne Srbská pravoslávna cirkev v Čiernej Hore. V krajine bol predložený zákon o majetku cirkvi, ktorý vyvolal mesiace trvajúce protivládne protesty zo strany Srbov, ktorí predstavujú až asi 30 percent zo 620-tisícovej populácie Čiernej Hory. Podľa nich vláda Djukanoviča použije právny predpis na zabavenie majetku Srbskej pravoslávnej cirkvi. Vládni predstavitelia s tým však nesúhlasia.

Počas volieb v roku 2016 Čierna Hora zmarila pokus o štátny prevrat, ktorý organizovali dvaja ruskí vojenskí spravodajskí dôstojníci. Po neúspešnom puči odsúdili tucet ľudí, hlavne Srbov. Rusko aj Srbsko však opakovane popierali, že stáli za údajným pokusom o prevrat.

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

Cichanovska

Europoslanci žiadajú sankcie voči Alexandrovi Lukašenkovi a Navaľného travičom

Európsky parlament vo štvrtok vyzval na usporiadanie nových prezidentských volieb v Bielorusku, žiada i sankcie …