Stefanec
Europoslanec a člen predsedníctva KDH Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union.-EP.

Ivan Štefanec: Vyzvali sme na dôkladné vyšetrenie smrti Jozefa Chovanca

Slovenskí europoslanci opätovne odsúdili smrť slovenského občana Jozefa Chovanca v rukách belgickej polície a vyzvali na dôkladné prešetrenie incidentu a potrestanie vinníkov. Upozornili tiež na to, že v Európskej únii nemá miesto extrémizmus a s každým človekom, bez ohľadu na jeho pôvod a štátne občianstvo sa musí zaobchádzať s úctou. 

Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) incident naštrbil dôveru slovenských občanov v pokojné a rovnoprávne spolužitie národov v Európskej únii a jedine dôkladné a transparentné vyšetrenie prípadu ju môže prinavrátiť. Okrem  Ivana Štefanca výzvu podporili europoslanci Eugen Jurzyca, Peter Pollák, Vladimír Bilčík, Miriam Lexmann, Róbert Hajšel, Monika Beňova a Michal Wiezik.

Celé znenie výzvy:

My, poslanci Európskeho parlamentu zvolení na území Slovenskej republiky vyjadrujeme hlboké pohoršenie nad nedávno zverejnenými okolnosťami smrti slovenského občana Jozefa Chovanca. Zásah Federálnej polície Belgického kráľovstva bol zjavne neprimeraný a sprevádzaný neakceptovateľnými prejavmi extrémizmu. Odsudzujeme akékoľvek policajné násilie a očakávame reformu postupov Polície, ktoré zabránia podobným incidentom a zbytočným úmrtiam v budúcnosti. Bezpečnostné zložky v EÚ musia zaobchádzať s občanmi bez ohľadu na ich pôvod a národnosť. Dôveru v belgickú políciu dokáže vrátiť len dôkladné vyšetrenie prípadu a potrestanie vinníkov. Ihneď, ako sme sa o okolnostiach smrti slovenského občana dozvedeli, vyzvali sme listom riaditeľa Federálnej polície, aby začal neodkladne konať a obrátili sme sa tiež na Európsku komisiu i vedenie Európskeho parlamentu.  Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine Jozefa Chovanca a sme pripravení byť vždy nápomocní v rámci našich kompetencií. Vítame, že belgické autority začali robiť kroky k objasneniu incidentu a ďakujeme aj občanom Belgicka za prejavy solidarity a rozhorčenia z tejto tragickej smrti. Veríme, že tento škandalózny prípad upriami pozornosť na vykonávanie policajných postupov a dúfame, že výsledkom týchto aktivít bude záchrana životov a zdravia ľudí.

Ivan ŠTEFANEC
Eugen JURZYCA
Peter POLLÁK
Vladimír BILČÍK
Miriam LEXMANN
Róbert HAJŠEL
Monika BEŇOVÁ
Michal WIEZIK

Viac..  EK by mala schváliť Partnerskú dohodu SR na roky 2021 až 2027 a Program Slovensko v prvom polroku

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rada EÚ varuje v súvislosti s Ukrajinou: Výzvy voči európskej bezpečnosti ovplyvňujú bezpečnosť únie

Európska bezpečnosť je nerozdeliteľná a akékoľvek výzvy voči nej ovplyvňujú bezpečnosť Európskej únie (EÚ) a …