koláž EN PHOTO: © European Union.

Maďarský premiér Orbán podporil Trumpa v prezidentských voľbách

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok v rozhovore v štátnom rádiu povedal, že drží palce americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi v znovuzvolení do funkcie. Orbán informoval, že s Trumpom telefonoval vo štvrtok večer, pričom hovorili o situácii pandémie koronavírusu v USA, o voľbách, ale aj o bilaterálnych otázkach.

„To, čo prezident predstavuje, je dobré pre strednú Európu, a preto mu držíme palce – aspoň ja osobne, aby vyhral voľby,“ uviedol Orbán.

Premiér Orbán informoval, že šéf Bieleho domu mu volal, keď bol práve v kuchyni. Podľa neho je pre lídrov krajín čoraz bežnejšie hovoriť spolu takto neformálne cez telefón a budovať si tak osobné vzťahy, namiesto formálnych diplomatických kontaktov.

Maďarský premiér bol prvý európsky líder, ktorý v roku 2016 verejne podporil vtedajšiu Trumpovu kandidatúru na prezidenta. Vtedy uviedol, že uprednostňuje Trumpa pre jeho protiteroristické návrhy a jeho opozíciu „exportu demokracie“.

Viac..  Washington vyzýva Kosovo na obnovenie rozhovorov so Srbskom

Vláda Orbána pritom čelí konaniam zo strany Európskej únie za údajné narušenie demokratických hodnôt a právneho štátu v otázkach ako sú napríklad sloboda médií, práva menšín, volebný systém a tiez akademické a náboženské slobody.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Eurokomisárka navrhuje kroky na zlepšenie plurality médií a slobody prejavu v Maďarsku

Pluralitu médií a slobodu prejavu v Maďarsku narúša politicky kontrolovaný mediálny regulačný orgán v kombinácii …