Ashraf GHANI
Afganský prezident Ashraf Ghani. PHOTO: © European Union - EP.

Afganistan začal mierové rokovania s Talibanom. Cieľom je ukončiť desaťročia trvajúci konflikt

KATAR/ V meste Dauha sa začali rokovania medzi hnutím Taliban a afgánskou vládou. Cieľom týchto stretnutí je ukončiť desaťročia trvajúci vojnový konflikt. Ceremoniálu sa zúčastnil aj americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.

Rokovať budú o podmienkach trvalého pokoja zbraní, práva žien a menšín alebo tiež o odzbrojení desiatok tisíc bojovníkov Talibanu a milícií lojálnych vojenským veliteľom spriazneným s vládou. Čakajú ich aj diskusie o ústavných zmenách a rozdelení moci.

Tieto vyjednávania sú naplánované v rámci mierovej dohody, ktoré s hnutím Taliban sprostredkoval Washington. Podpísal sa 29. februára s cieľom ukončiť vojnu a vrátiť domov amerických vojakov.

Ak budú rokovania úspešné, tak po takmer 19 rokoch umožnia aj odchod zahraničných vojsk.

Viac..  Britské puby a reštaurácie budú môcť od pondelka obsluhovať hostí v exteriéri

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

I. Korčok rokoval s kolegami z Vyšehradskej skupiny a ministrom zahraničných vecí USA

Aktuálne bezpečnostné otázky, posilňovanie transatlantickej spolupráce, ako aj revitalizácia Severoatlantickej aliancie boli predmetom rokovania ministra …