Simecka
Europoslanec Michal Šimečka. PHOTO: © European Union-EP.

Michal Šimečka: Táto vláda je v mnohom lepšia, ako tá predchádzajúca. Práve preto si zaslúži kvalitnú opozíciu a kritiku

Jedna vec mi už dlhšie leží na srdci. Považoval som to za úplne samozrejmé, ale asi to musí zaznieť napriamo, lebo tieto otázky sa neustále vracajú. Takže: keď kritizujem súčasnú vládu, ani náhodou to neznamená, že si prajem návrat bandy zlodejov a babrákov okolo Fica, Pellegriniho a Danka. Na problémy upozorňujem preto, lebo je to moja povinnosť.

Nehovoriac o tom, že vládu opakovane chválim. Za razantný postup v ťažkých začiatkoch koronakrízy (ihneď po voľbách a s prázdnou špajzou po Kičurovi), za vysokú kvalitu pri nastavení zahraničnej politiky (KorčokKlus a Valášek namiesto Blahu, Parízka a Lajčáka sú futbalovým striedaním desaťročia), za premiérov dištanc od toxických postojov Maďarska a Poľska počas kľúčového summitu EÚ.

Som presvedčený, že napríklad obrana pod Jaro Naď a Marian Majer bude oveľa lepším, otvoreným a odborne vedeným rezortom. Držím päste Márii Kolíkovej na spravodlivosti, a mohol by som pokračovať aj ďalej.

Rovnako otvorene však pomenúvam aj koaličné zlyhania: v ekonomickej pomoci počas korony, v pokračujúcej kultúre “našich ľudí”, v podcenenej príprave na druhú vlnu, alebo v ideologickom ťažení proti ženským a menšinovým právam. Práve funkčná a dôsledná opozícia je tým, čo odlišuje demokracie od diktatúr.

Viac..  Michal Šimečka je jedným zo 14 nových podpredsedov EP. Takto vyzerali voľby

Ako podpredseda opozičného hnutia Progresívne Slovensko, ktoré so Spolu volilo vyše 200-tisíc občanov (viac ako SaS a Za ľudí), je mojou povinnosťou hájiť ich hlas a hodnoty. Ako europoslanec, ktorý na víťaznej kandidátke získal 80-tisíc krúžkov, musím dodržať sľub voličom, že sa nestratím v Bruseli, ale zostanem aktívny aj v domácej politike.

Táto vláda je v mnohom lepšia, ako tá predchádzajúca. Práve preto si zaslúži kvalitnú opozíciu a kritiku. Bez nej by kopila ešte viac chýb a prepadla pocitu, že môže všetko.

Keď vyzývam premiéra Matoviča, aby prestal nezmyselne utajovať reformné plány za miliardy eur, neznamená to, že si prajem, aby Matovič padol a nahradil ho Fico. Chcem iba to, aby sa tie peniaze využili čo najlepšie pre budúcnosť Slovenska.

 

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Michal Šimečka je jedným zo 14 nových podpredsedov EP. Takto vyzerali voľby

Poslanci v utorok zvolili štrnástich podpredsedov Európskeho parlamentu. Jedným z nich je aj poslanec Michal …