mimoriadna2

Navaľného otravu novičokom potvrdili ďalšie laboratóriá! Nemecko trvá na vysvetlení

V pondelok nemecká vláda oznámila, že špecializované laboratóriá vo Francúzsku a Švédsku potvrdili, že ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného otrávili. Ide o nervovoparalytickú látku typu novičok. Prítomnosť tejto látky už u Navaľného potvrdilo laboratórium nemeckej armády.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert dodal, že jeho vzorky dostala aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá ich tiež otestuje vo svojich referenčných laboratóriách. Alexej Navaľnyj (prominentný kritik ruského prezidenta Vladimira Putina)skončil v nemocnici 20.augusta, po tom čo mu počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle.

Naskôr ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti v sibírskom Omsku až ho nakoniec previezli do Berlína, kde mu lekári potvrdili otravu. Jeho stav sa zlepšil a minulý týždeň ho tiež prebrali z umelého spánku.

Viac..  Slovensko pošle svojich vojakov na výcvikové misie do Mali a Stredoafrickej republiky

Nemecká vláda viackrát zopakovala, že požaduje,aby Rusko vysvetlilo vzniknutú situáciu. Seibert dodal, že úzko komunikujú s európskymi partnermi o ďalších krokoch.

Kremeľ kritizoval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a ďalších svetových lídrov, ohľadom požiadavky, aby Rusko odpovedalo na otázky súvisiace s prípadom. Rusko pritom odmieta svoju účasť na incidente a zároveň obviňuje Západ z pokusov očierniť Moskvu.

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

Cichanovska

Europoslanci žiadajú sankcie voči Alexandrovi Lukašenkovi a Navaľného travičom

Európsky parlament vo štvrtok vyzval na usporiadanie nových prezidentských volieb v Bielorusku, žiada i sankcie …