mimoriadna2

Navaľného otravu novičokom potvrdili ďalšie laboratóriá! Nemecko trvá na vysvetlení

V pondelok nemecká vláda oznámila, že špecializované laboratóriá vo Francúzsku a Švédsku potvrdili, že ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného otrávili. Ide o nervovoparalytickú látku typu novičok. Prítomnosť tejto látky už u Navaľného potvrdilo laboratórium nemeckej armády.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert dodal, že jeho vzorky dostala aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá ich tiež otestuje vo svojich referenčných laboratóriách. Alexej Navaľnyj (prominentný kritik ruského prezidenta Vladimira Putina)skončil v nemocnici 20.augusta, po tom čo mu počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle.

Naskôr ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti v sibírskom Omsku až ho nakoniec previezli do Berlína, kde mu lekári potvrdili otravu. Jeho stav sa zlepšil a minulý týždeň ho tiež prebrali z umelého spánku.

Viac..  Ivan Štefanec: Maroš Žilinka hazarduje s dôveryhodnosťou Slovenska

Nemecká vláda viackrát zopakovala, že požaduje,aby Rusko vysvetlilo vzniknutú situáciu. Seibert dodal, že úzko komunikujú s európskymi partnermi o ďalších krokoch.

Kremeľ kritizoval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a ďalších svetových lídrov, ohľadom požiadavky, aby Rusko odpovedalo na otázky súvisiace s prípadom. Rusko pritom odmieta svoju účasť na incidente a zároveň obviňuje Západ z pokusov očierniť Moskvu.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

tazba dreva

Brusel namieta na pôde WTO proti ruským obmedzeniam vývozu dreva

Európska únia (EÚ) si v piatok vyžiadala konzultácie s Ruskom v rámci Svetovej obchodnej organizácie …