wiezik
Michal Wiezik, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: FB MW

Michal Wiezik: Blížime sa k normálnosti, pretože je normálne chrániť pralesy

BLÍŽIME SA K NORMÁLNOSTI!

Pretože je normálne chrániť pralesy! A som veľmi rád, že vznikne unikátna rezervácia #Pralesy Slovenska.

➡️ 6456 ha bezzásahu, ktoré zahrňujú tretinu vymapovaných pralesov, ktoré doteraz boli mimo rezervácií a ďalších cca 3000 ha podporných lesov, potrebných pre udržanie, prepojenie a obnovu pralesných lokalít.

Desaťročné úsilie, ktoré začalo mapovaním pralesov, zdá sa konečne úspešne vrcholí.

‼️ Zostať v móde normálnosti ale nie je jednoduché. Už počas tlačovej besedy, minister životného prostredia naznačil trendy, ktoré by mohli byť problémové: “aktívne čeliť kríze smrekových lesov, treba prísť na pomoc, bezzásah znamená, že človek nemôže ísť všade…” to všetko sú výroky, ktoré zo strany Ministra životného prostredia vnímam ako potenciálne nebezpečné.

🏞️ Pretože hlavná výzva ochrany prírody je ešte stále pred nami. Chrániť pralesy je skvelé a normálne, ale plošne sú to zanedbateľné kúsky prírody. To čo potrebujeme riešiť primárne, sú národné parky a v nich bezzásahové jadro, ktoré je v porovnaní s pralesmi obrovské.

Viac..  Zelená dohoda: Udržateľné batérie pre obehové a klimaticky neutrálne hospodárstvo

⚒️ Ak je tu minister naklonený menej zásadným postupom, podozrivo adresujúcim aktívny manažment, je to pre mňa vážny signál, že kurz normálnosti sa trasie v základoch.

Z pralesov sa teším, sám som mnohé mapoval, navštívil a skúmal, a nepoznám krajšie lesy. No sú to presne tie “diamanty”, ktoré ešte potrebujeme zasadiť do “zlatej koruny” koncepčnej ochrany prírody. A tou budú dobre chránené národné parky Slovenska.

Tie majú zatiaľ podobu bakelitovej atrapy!

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

wiezik

Michal Wiezik: Budú ďalšie covidy? Takmer každá pandémia bola doteraz spôsobená prenosom zo zvierat na človeka

Takmer každá pandémia bola doposiaľ spôsobená zoonotickým prenosom patogénu, teda presunom zo zvierat na človeka. …