film, kino
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Slovenské kiná dostanú státisíce eur z ministerstva. Peniaze nemajú ísť len na podporu v čase koronakrízy

Ministerstvo kultúry vyčlenilo z mimoriadnej 11 miliónovej pomoci pre nezávislú kultúru 700-tisíc eur, ktoré dostane   Audiovizuálny fond(AVF) na podporu kín. Z týchto peňazí už Rada AVF vyčlenila 500-tisíc eur pre prevádzkovateľov kín na Slovensku.

Informuje o tom hovorkyňa ministerstva kultúry Zuzana Viciaňová. Dodáva, že pandémia koronavírusu výrazne zasiahla aj kiná, keďže ako prvé boli zrušené verejné podujatia a s nimi aj filmové predstavenia.

„Táto mimoriadna podpora má prevádzkovateľom kín nielen pomôcť prekonať ekonomické následky pandémie. Slúži aj na zabezpečenie pravidelnej prevádzky a fungovania kín a najmä na uvádzanie slovenských a európskych filmov,“ informuje ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

V mimoriadnej výzve tak AVF rozdelí 502 400 eur medzi 57 žiadateľov. Pritom jednosálové kiná budú môcť žiadať už o 3 400 eur miesto plánovaných 2 500 eur.

Viac..  Európsky zákon o slobode médií: Komisia začína konzultácie s výzvou na predloženie dôkazov

Suma sa zvýšila aj pre každú kinosálu vo viacsálovom kine z 2 000 eur na 2 650 eur. Audiovizuálny fond tak pomôže 176 kinosálam, čo je takmer 80 percent zo všetkých štandardných kinosál po celom Slovensku. Výnimkou sú letné kiná a alternatívne priestory.

AVF zmluvy so žiadateľmi uzavrie v októbri a následne im pošle dotáciu.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Európska komisia zintenzívňuje podporu kultúrneho odvetvia prostredníctvom online príručky

Európska komisia (EK) vydala novú interaktívnu príručku, ktorá mapuje dostupné možnosti financovania kultúrnych a kreatívnych …