simecka
Europoslanec Michal Šimečka. PHOTO: © European Union-EP.

Šimečka vyzýva Matoviča na rázny postoj voči Maďarsku a Poľsku

Premiér Igor Matovič by mal jednoznačne podporiť kroky Európskej únie voči štátom, ktoré konajú v rozpore s európskymi hodnotami právneho štátu a demokracie, uviedol europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka po stretnutí s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom.

Obmedzenie čerpania eurofondov pre autoritárske či oligarchické vlády je najdiskutovanejšou otázkou v súvislosti s finálnou podobou európskeho rozpočtu a Fondu Obnovy. “Ide o jednu z posledných príležitostí, ako dať stopku nedemokratickým tendenciám v Maďarsku a Poľsku,” vyhlásil Šimečka, ktorý je hlavným spravodajcom Európskeho parlamentu pre právny štát a demokraciu.

“Slovensko by malo ukázať odvahu a hodnotový postoj, čo znamená podporiť kondicionalitu, hoci aj za cenu rozporu so susedmi v rámci V4,” uviedol Šimečka v reakcii na postoj Maďarska, a Poľska, ktoré kondicionalitu odmietajú a hrozia zablokovaním celého európskeho rozpočtu. “Je absurdné, aby peniaze nemeckých, holandských, no čoskoro už aj slovenských daňových poplatníkov tiekli vládam, ktoré brutálne a vedome útočia na európske hodnoty, alebo aby skončili v rukách oligarchov blízkych Orbánovi. A rovnako je absurdné, že jedna krajina dnes fakticky vydiera celý zvyšok EÚ,” zdôraznil Šimečka.

Viac..  Liberálni europoslanci požadujú od Leyenovej, aby neschválila plán obnovy Maďarska, pokiaľ v krajine nebude zavedený systém boja proti podvodom

Konečné slovo budú mať premiéri na Európskej rade. “Verím, že Igor Matovič dostojí svojej povesti bojovníka proti korupcii a pridá sa k partnerom ako Nemecko, Francúzsko a Holandsko, ktoré chcú postaviť hrádzu zneužívaniu európskych miliárd na deštrukciu demokracie v Európe,” uzavrel Michal Šimečka.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Hojsík

M. Hojsík: Top manažéri a europoslanci vyzvali Európsku komisiu na urýchlenú podporu obnoviteľných zdrojov energie

Skupina 40 europoslancov, europoslankýň z rôznych politických frakcií a top manažérov a manažérok energetických firiem …