Alexander Lukasenko, bieloruský prezident PHOTO: © European Union, 2020

Minister I. Korčok privítal ráznu odpoveď EÚ na dianie v Bielorusku

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok privítal v piatok 2. októbra ráznu odpoveď členských štátov Európskej únie na dianie v Bielorusku v podobe schválenia sankčného zoznamu pre tie osoby z Bieloruska, ktoré sa podieľali na falšovaní volieb a na násilí proti občanom Bieloruska. „Chcem zdôrazniť, že to je nevyhnutná reakcia na to, čo sme videli a zároveň chcem opäť zdôrazniť, že to nie sú ekonomické sankcie, ktoré by poškodili Bielorusov samotných, naopak sú to cielené sankcie voči osobám, ktoré sa podieľali na týchto nedemokratických krokoch,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie.

Minister I. Korčok naďalej trvá na tom, že musí byť vypočutý hlas Bielorusov, ktorí žiadajú slobodné voľby tak, aby sa mohli rozhodnúť, kto bude viesť ich krajinu. Ako dodal, Alexander Lukašenko sa stal prezidentom na základe nedemokratických volieb, preto ho nepovažujeme za predstaviteľa Bieloruska, ktorý reprezentuje svojich občanov. „Berieme na vedomie aj to, že Alexander Lukašenko sa nedostal na sankčný zoznam, z nášho pohľadu tam ale jednoznačne patrí,“ zdôraznil I. Korčok.

Viac..  Európska komisia obviňuje Lukašenka z nehumánneho zneužívania migrantov

Šéf slovenskej diplomacie ďalej uviedol, že pokiaľ A. Lukašenko nezareaguje na výzvy, aby prestal s násilím, je len otázka času, kedy znovu otvoríme otázku aj jeho zaradenia na sankčný zoznam.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Sviatlana Cichanovská v europarlamente: Európa musí aktívnejšie čeliť autokracii

Vedúca predstaviteľka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v stredu počas svojho prejavu na pôde Európskeho parlamentu …