Johnson
Boris Johnson. PHOTO: © European Union.

Podľa Johnsona môže Veľká Británia vynikajúco prosperovať aj bez pobrexitovej dohody s EÚ

V nedeľu britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že Veľká Británia môže „vynikajúco prosperovať“ aj bez pobrexitovej dohody o voľnom obchode s Európskou úniou. V sobotu pritom súhlasil s pokračovaním rokovaní medzi Londýnom a Bruselom, ktoré doteraz istý čas viazli.

Pre spravodajský portál bbc.com premiér povedal, že verí v uzavretie dohody ešte predtým, ako v roku 2021 v krajine prestane platiť regulačný rámec “európskej dvadsaťsedmičky.” Johnson však zdôraznil, že Únia si musí uvedomiť, že udržanie kontroly nad vlastnými zákonmi a reguláciami myslí jeho vláda veľmi vážne.

Formálne už Veľká Británia Úniu opustila v januári, v zmysle dohody o brexite je však ešte do konca tohto roka väčšina únijných regulácií pre krajinu záväzná. Týchto jedenásť mesiacov malo obom stranám poskytnúť čas na dohodu o budúcich obchodných vzťahoch. Dohoda však ešte stále nie je na stole, pritom sa konalo už deväť rokovacích kôl, zároveň v piatok vyjednávači konštatovali, že prekážky na ceste k dohode stále existujú.

Viac..  O kľúčových témach energetiky diskutovali vládni predstavitelia, experti i podnikatelia

Johnson a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyen následne v sobotu vyzvali svojich zástupcov, aby „intenzívne pracovali“ na prekonaní rozdielov a zabezpečili pobrexitovú dohodu o voľnom obchode.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

alkohol

Súkromné pálenie alkoholu sa rušiť nebude. Rezort dostal povolenie od Európskej komisie

Na Facebooku minister financií SR Eduard Heger informoval, že sa súkromné pálenie alkoholu na Slovensku …