brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Šefčovič pripúšťa, že Veľká Británia by mohla opustiť Európsku úniu bez obchodnej dohody

Je možné, že Veľká Británia nakoniec opustí Európsku úniu bez dohody o podobe budúcich obchodných vzťahov, dnes to pripustil podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Nová dohoda musí byť uzavretá do konca tohto roka. Šefčovič upozornil, že aj keď sa to podarí, bude nasledovať náročný schvaľovací proces, čo fakticky znamená, že vyjednávačom zostáva na dohodu menej ako mesiac.

Predstaviteľ Komisie kritizoval vládu premiéra Borisa Johnsona, že britská strana predložila legislatívu, ktorá dáva Londýnu právo ignorovať určité časti platnej brexitovej dohody z januára tohto roka. Podpredseda EK Maroš Šefčovič možnosť, že Únia pristúpi k zmenám jej obsahu, vylúčil.

„O úplnej a včasnej implementácii dohody o vystúpení sa jednoducho nebude diskutovať,“ povedal Šefčovič v Európskom parlamente.

Dolná komora britského parlamentu minulý týždeň schválila návrh zákona o vnútornom trhu Spojeného kráľovstva. Ak spomínaný zákon začne platiť, Spojenému kráľovstvu dá právomoc ignorovať ustanovenia brexitovej dohody o obchode do a zo Severného Írska, ktoré zdieľa 500-kilometrovú hranicu s Írskou republikou, teda členským štátom EÚ.

Viac..  Európsky súd pre ľudské práva zamietol sťažnosti Harabina a Lipšica, rozhodol v prospech Slovenska
Podľa viacerých zástupcov Únie môže dôjsť k znovuzavedeniu tvrdých hraníc a narušeniu stability, ktorá je základom mieru v Severnom Írsku od Veľkopiatkovej dohody z roku 1998.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Londýn a EÚ znovu začali rokovania o severoírskom protokole

Zástupcovia Európskej únie (EÚ) a Veľkej Británie sa vo štvrtok stretli na obnovených rokovaniach o …