Bilcik
Europoslanec Vladimír Bilčík. Foto: Archív VB.

V. Bilčík: Vyzývam Čiernu Horu a Srbsko, aby využili svoj čerstvý mandát na rozhodný posun k reformám

Eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi v utorok na zasadnutí Zahraničnopolitického výboru EP zverejnil pravidelné oznámenie o politike rozširovania  (“rozširovací balíček”) a Hospodársky a investičný plán (EIP) pre podporu rozvoja západného Balkánu. K téme sa vyjadril aj europoslanec Vladimír Bilčík (SPOLU/EPP) – stály spravodajcu pre Srbsko a predseda delegácie EP pre Čiernu Horu.

“Počas posledných mesiacov sa na západnom Balkáne konali viaceré parlamentné voľby. Chcel by som vyzvať politických lídrov z krajín, ktorým sa v europarlamente venujem – teda Čiernu Horu a Srbsko, aby využili svoj čerstvý mandát na rozhodný posun k nevyhnutným reformám, ktoré ich môžu priblížiť k členstvu v EÚ. Európsky parlament dlhodobo podporuje proces rozšírenia EÚ a napriek pandémii dnes v Európskej únii ponúkame jasnú politickú a ekonomickú podporu pre našich partnerov na západnom Balkáne,” povedal Bilčík.

Politický odkaz pre partnerov EÚ na západnom Balkáne sa dá podľa Bilčíka zhrnúť do štyroch slov – Reforma, Obnova, Regionálna spolupráca a Zmierenie. “Reforma s dôrazom na spravodlivosť, vládu zákona, základné slobody a fungujúce demokratické inštitúcie je kľúčová pre pokrok na ceste do EÚ. Pri obnove po koronakríze výrazne pomôže nový nástroj – Hospodársky a investičný plán pre západný Balkán, ktorý ponúkne krajinám v regióne viac grantov než v minulosti. Regionálna spolupráca je o zmysluplnom prepájaní krajín a ľudí na západnom Balkáne, kde dnes chýbajú spojenia hlavných miest v regióne. A je aj o infraštruktúrnych a energetických prepojeniach západného Balkánu s krajinami EÚ. Musíme si byť istí, že naši partneri budú pripravení fungovať v spoločnom európskom trhu. A zmierenie sa s tragickou minulosťou je predpokladom pre lepšiu budúcnosť západného Balkánu. Som rád, že Európska únia opäť pomohla naštartovať dialóg medzi Belehradom a Prištinou, avšak ak má tento dialóg uspieť, potrebujeme vidieť napĺňanie záväzkov, ktoré si obe hlavné mestá sľúbili už pred rokmi.”

Viac..  Črtá sa veľký slovenský úspech, europoslanca Michala Šimečku nominovali za podpredsedu Európskeho parlamentu

Po zverejnení balíčka o rozšírení EÚ začínajú spravodajcovia Zahraničnopolitického výboru pracovať na správach Európskeho parlamentu pre jednotlivé krajiny, pričom Vladimír Bilčík ako stály spravodajca europarlamentu predstaví v najbližších mesiacoch svoju správu o Srbsku. Podľa Bilčíka, práve v čase, keď rastie napätie v európskom susedstve, európska budúcnosť pre západný Balkán je dôležitou prioritou pre celú EÚ a kľúčovou prioritou pre slovenskú zahraničnú politiku.

 

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Srbsko

Srbsko urobilo dôležitý krok vpred v rokovaniach o členstve v únii

Srbsko urobilo v utorok významný krok vpred vo svojom úsilí o integráciu do Európskej únie …