klima, oteplovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Ministerstvo životného prostredia podporuje iniciatívu aktivistov, protestujúcich za ochranu klímy a biodiverzity

Ministerstvo životného prostredia oceňuje občianske iniciatívy, ktoré žiadajú vládu o legislatívu smerujúcu k urýchleniu dosiahnutia uhlíkovej neutrality. Vďaka mladým aktivistom zosilnel  mandát na presadzovanie a plnenie environmentálnych cieľov.

Súčasný záväzok Slovenska je zníženie emisií do roku 2030 o 40% v porovnaní s rokom 1990. Pre nové vedenie ministerstva životného prostredia tento cieľ nie je dostatočne ambiciózny. Mladí aktivisti volajú po odvážnejšej vízií a to 60 až 65%. Minister Ján Budaj spraví všetko pre to, aby presvedčil svojich kolegov, že je spoločnou povinnosťou hľadať čo najodvážnejšiu mieru zníženia emisií CO2. „Každým jedným percentom pracujeme pre budúcnosť našich detí,“ podčiarkol minister životného prostredia Ján Budaj.

V rámci nových operačných programov bude musieť byť na dosiahnutie takéhoto klimatického cieľa investovaných cca 30% prostriedkov z Plánu obnovy do opatrení súvisiacich so zmenou klímy. Slovensko bolo z prvých krajín regiónu, ktorá sa v rámci Parížskej dohody zaviazala k znižovaniu emisií skleníkových plynov a k dosiahnutiu klimatickej neutrality do roku 2050. Po roku 2050  by mali jednotlivé štáty  vypustiť len toľko emisií, koľko bude príroda schopná spotrebovať.

Viac..  M. Hojsík: Podpora fosílneho plynu by bola prehrou pri ochrane klímy

Envirorezort sa podieľa  aj na príprave nového európskeho klimatického predpisu, ktorý bude definovať spôsob, ako sa dostať k požadovanému zníženiu. „Nečinnosť v prijímaní opatrení proti klimatickej kríze by mala závažné a dlhodobé dôsledky. Využime šancu reštartu a urobme Slovensko zdravšou, čistejšou a úspešnejšou krajinou,“ doplnil minister Budaj.

V slovenských podmienkach to bude vyžadovať reformy, ako aj zmenu  rozpočtových a daňových pravidiel. Je zrejmé, že všetky sektory budú musieť premyslieť a pripraviť nové opatrenia a podieľať sa na úsilí znižovať emisie. „Slovensko na to má,“ povedal minister Budaj.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

hojsik

M. Hojsík: Podpora fosílneho plynu by bola prehrou pri ochrane klímy

Európska komisia po silnom lobbingu členských štátov vrátane Slovenska navrhla zaradiť fosílny plyn medzi takzvané …